Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

Harcanan 1 trilyon dolara rağmen Taliban eskisinden daha güçlü

Okunma: 2661
AFGANİSTAN 20 Kasım 2018 11:02
Videoyu Aç Harcanan 1 trilyon dolara rağmen Taliban eskisinden daha güçlü

Pakistan Başbakanı İmran Han, ülkesini sözde terörle mücadelede ABD’ye yardım etmemekle suçlayan Trump’a cevap vererek, NATO ve Afgan ordusu güçlerine harcanan 1 trilyon dolara rağmen Taliban’ın eskisinden daha güçlü olduğunu, bu konuda değerlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

KahveKitap

Twitter üzerinden açıklama yapan Pakistan Başbakanı, Trump’ın Pakistan’ın Talibana karşı mücadelede katkısını yanlış yansıttığını dile getirerek, ülkesinde on binlerce kişinin hayatını kaybettiğini ve Pakistan’ın Taliban ile mücadeleye 123 milyar dolar harcadığını belirtti.

Trump, Pazar günü Fox News kanalına verdiği röportajda, bu yılın başlarında Pakistan’a milyonlarca dolarlık yardımda bulunmayı iptal ettiğini belirterek, “Pakistan’a yılda 1.3 milyar dolar para ödüyoruz. Bin Ladin orada yaşıyordu. Pakistan’a destek veriyoruz, yılda 1.3 milyar dolar veriyoruz, bu arada artık vermiyoruz. Bu yardımı sonlandırdım çünkü bizim için hiçbir şey yapmıyorlar. Tek bir şey bile yapmıyorlar” demişti.

Başbakan İmran Han, bu sözlere Twitter hesabı üzerinden cevap vererek, “Hiçbir Pakistanlı 11 Eylül’de yer almamasına rağmen, ABD’nin Talibana karşı yürüttüğü savaşta onlara yardım ettik. 75 bin can kaybının yanında 123 milyar doların üzerinde maddi kaybımız var. ABD’nin yardımı ise 20 milyar dolar gibi önemsiz bir miktardı” ifadelerini kullandı.

Pakistan’ın, ABD’nin Afganistan’a ulaşması için tedarik hatlarını güvence altına almaya devam ettiğini de belirten Han, “Acaba Trump, benzer fedakârlıklar yapacak başka bir müttefike sahip mi?” dedi. İmran Han ayrıca, “ABD, Pakistan’ı kendi hatalarını örtmek için günah keçisi ilan etmek yerine, 1 trilyon dolara rağmen Taliban şu an neden eskisinden daha güçlü onu açıklasın” ifadelerini kullandı.

Han, Trump’ın, “El-Kaide lideri Usame bin Ladin Pakistan’da, askeri akademinin yanı başında yaşıyordu. Pakistan’da herkes onun orada olduğunu biliyordu” şeklindeki ifadeleri hakkında ise yorumda bulunmadı.

 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder