Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Haşdi Şabi de Şengal'e yerleşti!

Okunma: 4119
SURİYE 17 Mayıs 2017 20:39
Videoyu Aç Haşdi Şabi de Şengal'e yerleşti!

IŞİD ile savaş bahanesi ile bölgeye yerleşen PKK'dan sonra Haşdi Şabi'de Şengal'e yerleşti. KDP yetkilileri, Şengal köylerinde konuşlanan Haşdi Şabi'nin ilçeden çıkmasını istediklerini söyledi.

Bağdat tarafından desteklenen Şii milis gücü Haşdi Şabi de Şengal sınırları içerisinde yer alan bazı köylerde konuşlanmıştı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) , sayıları gittikçe artan milis gücünün tıpkı PKK gibi bölgedne çıkmasını istiyor.

MİLİS GÜCÜN TEK TARAFLI OPERASYONLARI TEPKİ ÇEKİYOR

Haşdi Şabi güçlerinin, Şengal ilçesi sınırlarındaki Keyrawan kasabasını IŞİD'ten temizlemek amacıyla tek taraflı operasyon düzenlemesi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) tarafından tepkiyle karşılanıyor. Irak merkezi hükümetiyle Kürt yönetimi arasında daha önce imzalanan anlaşmalara göre, Kürt bölgesinde IŞİD'e yönelik operasyonda Peşmerge ile Irak ordusunun ortaklaşa yapacağı yönünde karar alınmıştı.

İMTİYAZLI GÜÇ: HAŞDİ ŞABİ

Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye Kasım 2016'da Irak parlamentosundan geçirilen yasayla kolluk gücü yetkisi verilerek, resmi ordu ve polis güçleriyle aynı haklardan yararlanma ayrıcalığı tanınmıştı.

'IKBY TOPRAKLARININ TACİZİ ANLAMINA GELİYOR'

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Musul Sözcüsü Said Mamuziny, Şengal'de Haşdi Şabi nedeniyle bir kriz yaşandığını belirterek şunları söyledi:

"Şengal'e bağlı birkaç köyü Peşmerge güçlerinin IŞİD'den alacağı sırada Haşdi Şabi Güçleri almıştı. Haşdi Şabi 7 köyü geçirdi. Bu sorun oldu. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu durum Kürdistan topraklarının tacizi anlamına geliyor. Haşdi Şabi güçleri şimdi Şengal'e bağlı bazı köylerde bulunuyorlar. Biz bunu doğru bulmuyoruz. Kürdistan topraklarında Peşmerge güçleri dışında hiçbir güç bulunmamalı. Şengal'e bağlı yerleri Peşmerge güçleri özgürleştirmeli."

ORTADA BİR 'Şİİ' PROJESİ VAR

Haşdi Şabi güçlerinin Şengal'e bağlı Keyrewan bölgesinden Suriye'deki Hizbullah güçlerine ulaşmak istediğine dikkat çeken Mamuziny, şöyle devam etti:

"Suriye'deki Şiiler ile arasında bir geçiş yolu açmak için bu köylerin alındığını düşünüyoruz." Mamuziny, Şengal'de bulunan Haşdi Şabi güçlerinin kendi yerlerine dönme ihtimalinin olduğunu da sözlerine ekledi.

NELER YAŞANDI?

Şengal, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin elinde bulunuyor ve kent ile köylerinin çoğununda Peşmerge Güçleri; Xanesor kasabası ile Şengal merkez ve birçok köyde ise PKK bulunuyor. IŞİD, 3 Ağustos 2014'te  450 bin nüfuslu Şengal'e ağır silahlarla saldırarak kenti ele geçirmişti. Bunun üzerine buraya kaydırılan PKK güçleri IŞİD ile savaş sonrası bölgeden çıkmak istemedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri,  Nisan tarihinde PKK'ya saldırı düzenlemişti. Türkiye, hava harekatı öncesinde ABD, Rusya, IKBY olmak üzere ilgili ülkeleri bilgilendirdi. Fakat ABD bilgilendirme yapıldığını kabul etmedi. PYD lideri Salih Müslim ise 'Beklenmedik bir saldırı' açıklamasında bulunmuştu. Saldırıda bölgede bulunun Peşmergeler de hayatını kaybetti. IKBY Yönetimi yaşananların PKK'nın suçu olduğunu belirterek, örgütten bir kez daha bölgeden çıkmasını istedi.

 

Kaynak : timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |