Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2018 - Salı

Hem İş yapıyor, Hem yenilecek diyor! Bu nasıl bir ikiyüzlülük!

Okunma: 3083
İRAN 19 Ekim 2017 10:23
Videoyu Aç Hem İş yapıyor, Hem yenilecek diyor! Bu nasıl bir ikiyüzlülük!

Hamaney, Tahran'ın nükleer anlaşmaya sadık kalacağını ancak ABD'nin anlaşmadan çekilmesi durumunda İran'ın anlaşmayı bozacağını belirtti. Hamaney açıklama sonrasında ''ABD mağlup edilecektir'' sözleriyle kendi kendini çelişkiye düşürdü.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İran Şii dini Lideri Ayetullah Hamaney yine ilk fırsatta ABD'ye karşı içi boş tehditler savurdu. Televizyon karşısında Dünyada ABD ve İsrail'i en çok tehdit eden, fakat ortadoğuda onlarada en büyük hizmeti eden İran devleti yine içi boş tehditlere devam etti.

İran Şii dini lideri Ayetullah Hamaney, diğer imza sahiplerinin saygı gösterdiği sürece Tahran'ın nükleer anlaşmaya sadık kalacağını, ancak ABD'nin anlaşmadan çekilmesi durumunda İran'ın anlaşmayı bozacağını söyledi.

Devlet kanalında öğrencilere konuşma yapan Hamaney, "ABD Başkanı'nın palavralarına ve atıp tutmalarına zaman harcamak istemiyorum. Herkes şunu bilmeli ABD mağlup edilecektir" dedi.

İran Nükleer anlaşmalar dahil olmak üzere ABD'yle birçok noktada beraber çalışmasına rağmen yine aynı nameleri anlattı. Kerkük'ü ele geçiren İran Menşeili Haşdi-Şabi teröristlerinin donanım- teçhizat ve silah ekipmanlarının  tamamı ABD tarafından karşılanmıştı.

Bölgede politikalarında tamamen ABD'ye hizmet eden İran devleti Suriye, Irak, Yemen gibi ülkelerde akan kanın baş sorumlusu olarakta gösteriliyor.

Avrupa'nın konuya ilişkin desteğini memnuniyetle karşıladığını ifade eden Hamaney, "Avrupa ülkeleri anlaşmaya olan desteklerini belirtti ve Trump'ı kınadı. Trump'tan sözleşmeyi bozmamasını istemek yeterli değil, Avrupa'nın ABD tarafından alınan önlemlere karşı durması gerekiyor"şeklinde konuştu.

Hamaney konuşmasının devamında, Avrupa'nın İran'ın füze programına ve Tahran'ın bölgesel politikalarına karışmaya son vermesi gerektiğini söyledi. İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) tarafından 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, seçim kampanyası döneminden beri ABD Başkanı Donald Trump'ın en çok itiraz ettiği konulardan biri olarak dikkati çekiyor. Trump, göreve geldikten sonra da birçok konuşmasında İran'la nükleer anlaşmayı "ABD tarihinde yapılmış en kötü anlaşmalardan biri" olarak nitelendirmişti.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder