Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2019 - Cumartesi

Heyet Tahrir'uş Şam, Suikast hücrelerinin bağını kesmeye devam ediyor

Okunma: 2590
SURİYE 7 Mayıs 2018 18:10
Videoyu Aç Heyet Tahrir'uş Şam, Suikast hücrelerinin bağını kesmeye devam ediyor

Heyet Tahrir'uş Şam'a bağlı emniyet birimleri suikast hücrelerinin peşini bırakmayarak hücrelerin bağını kesmeye devam ediyor.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İBA Haber ajansından yapılan açıklamaya göre; Özgür kuzey bölgesini vuran karanlık suikastlar ve patlatma eylemleri silsilesinin kurbanı, 40 üzerinde şehid ve birçok yaralı. İşlenen suç olaylarının artmasıyla, halk da emniyetsizlik durumundan şikayetlenmekte ve yollarda gezerken tedirginlik yaşamakta.

Tahriru’ş-Şam’a bağlı emniyet birimi tarafından Devle cemaatinden bir kişinin tutuklanması, bir ümit doğurdu. Sonrasında emniyet birimi, yapının ele geçirilmesi ve merkezlerinin ortadan kaldırılması amacıyla hücrenin başını hedef alan nitelikli bir operasyonla İdlib kırsalına bağlı Kefrenbil kasabasındaki karargahlarını bastı. Baskın esnasında yaşanan çatışma sonucu, 4 kişi esir alındı ve iki kişi öldürüldü.

Operasyonun detaylarıyla ilgili olarak Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet yetkililerinden Muhammed el-Ömer şu açıklamalarda bulundu: “Gözetleme, takip ve bilgi toplama işlemlerinden sonra suikast eylemlerinin ardındaki kaynağa ulaştık. İçerisinde 6 IŞİD mensubunun bulunduğu karargahlarını basarken tutuklamada bulunmayı istedik. Teslim olmayı kabul etmemeleri üzerine çatışmak zorunda kaldık. 2 kişi öldürüldü ve diğerleri tutuklandı.”

el-Ömer devamla, bir kişinin hafif yaralanması dışında emniyet birimi üyelerinde hiçbir kayıp yaşanmadığını, aylar önce hücrelerinin dağıtılması ve başlarının tutuklanmalarından sonra, mücahidlerin iç problemlerle meşgul olmasını fırsat bilip yeniden toparlanan hücrelerin Allah’ın izniyle bitirilmesi için takiplerin devam ettiğini belirtti.

Kefrenbil operasyonu ve öncesinde, patlayıcı maddelerle birlikte bir Haricinin tutuklanması, -failin taraflardan birisi olmaması nedeniyle- özgür bölgelerde yaşayan halkın rahatlamasına neden olmuştur. Ardından halkla mücahidleri ayırmayan hücrelerden birisinin tutuklanması ise, ayrıca sevinmelerine neden olmuştur.

Belirtilmesi gerekir ki, düzenlenen eylemler hem halkı hem de muhacir ve ensardan olan mücahidleri hedef almaktadır. Geçen günlerde zirvesine ulaşan suikast eylemleri, son emniyet operasyonu ile gözle görülür bir şekilde azalmaya başlamıştır.

Özgür bölgelerdeki suikast eylemleri devam edecek midir, yoksa emniyet operasyonları meyve verecek ve önümüzdeki süreçte bu eylemlerin önünü kesecek midir? Bunu zaman gösterecek.

Ayrıntı haber;
Tutuklanan IŞİD hücresine ait 3 kişinin resimleri Heyet Tahrir'uş Şam kaynakları tarafından paylaşıldı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana