Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2018 - Salı

Heyet Tahrir'uş Şam Eşliğinde TSK İdlib Sınırına giriş yapmaya başladı

Okunma: 6012
SURİYE 13 Ekim 2017 12:14
Videoyu Aç Heyet Tahrir'uş Şam Eşliğinde TSK İdlib Sınırına giriş yapmaya başladı

Son bir haftalık müzakereler sonucunda TSK İdlib sınırına giriş yapmaya başladı. TSK'nın sınırda kontrol edeceği yerler neresi?

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'nin İdlib şehrinde bir haftalık müzakereler sonucunda sağlanan anlaşmalar neticesinde İdlib sınırınına TSK birlikleri giriş yapmaya başladı. Birliklerin intikali Heyet Tahrir'uş Şam eşliğinde gerçekleşti. İdlib yerel kaynaklarına göre TSK birliklerinin yer alacağı kesim Dart İzze bölgesindeki Afrin sınır bölgesinde tampon bölge oluşturulması yönünde.

Afrin sınır hattında oluşturulacak tampon bölgede Fırat Kalkanı gruplarıda yer alırken şehrin iç kesimlerinin Heyet Tahrir'uş Şam'ın kontrol sağlayacağı yönünde yerel kaynaklardan haberler mevcut. Müzakerelerin sonucuyla alakalı  İdlib'te yer alan Heyet Tahrir'uş Şam tarafından bir açıklama yapılmazken şuana dek somut bir açıklama Türkiye tarafındanda gelmedi.

Sınırı geçen asker sayısı ve konvoyu yaklaşık olarak 30 - 35 olarak açıklanırken TSK ve ÖSO gruplarının yer alacağı öncelikli bölge haritada yer alan kesim olduğu tahmin ediliyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri yaptığı açıklamada;  ''İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır'' denildi.

Bölgeye giriş yapan TSK birliklerinin gece saatlerinde çekilen görüntüleri;


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder