Video Foto Galeri Yazarlar
16.9.2019 - Pazartesi

Hikmetyar'dan İran'a IŞİD suçlaması

Okunma: 3450
AFGANİSTAN 5 Ocak 2018 09:47
Videoyu Aç Hikmetyar'dan İran'a IŞİD suçlaması

Hizb-i İslami Partisi lideri Hikmetyar, "İran, IŞİD'i Afganistan'a yönlendiriyor" dedi.

KahveKitap

Afganistan'da geçen yıl hükümetle barış anlaşması imzalayan ülkedeki silahlı muhalif gruplardan Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbeddin Hikmetyar, İran'ın IŞİD'i Afganistan'a yönlendirdiğini iddia etti.

Hikmetyar, başkent Kabil'de basın toplantısı düzenledi.

İran'ın, Irak ve Suriye'de oynadığı IŞİD oyununu şimdi de Afganistan'da oynamaya çalıştığını öne süren Hikmetyar, İran ve Pakistan'ın ayrıca Afganistan konusunda ABD'ye destek veren ülkelerin başında yer aldığını belirtti.

Hikmetyar, "İran, IŞİD'i Afganistan'a yönlendiriyor. IŞİD üyeleri, Irak ve Suriye'den İran topraklarını kullanarak Afganistan'a yerleşiyor." ifadelerini kullandı.

"HÜKÜMET SÖZÜNÜ TUTMADI"

Geçen yıl hükümet ile barış anlaşması imzaladıktan sonra nisan ayında Kabil'e dönen Hikmetyar, Afganistan hükümetinin barış anlaşmasında verdiği sözleri tutmadığını öne sürdü.

Hikmetyar, barış anlaşmasının imzalanmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen hala tutuklu parti üyelerinin serbest bırakılmadığını dile getirerek şu ana kadar sadece 70 parti üyesinin salıverildiğini kaydetti.

Hikmetyar, ''Hükümetin tutuklu Hizb-i İslami Parti üyelerini serbest bırakmasını istiyoruz.'' dedi.

BARIŞ ANLAŞMASI 

Devlet Başkanı Eşref Gani ile Hizb-i İslami lideri Hikmetyar arasında geçen yıl barış anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşma maddeleri arasında Hikmetyar ve parti üyelerinin adlarının uluslararası kara listeden çıkarılması, Kabil'de güvenle yaşayabilmeleri için ayrı bir kışla yapılması, devlet imkanlarından yararlanmalarının sağlanması ve tutuklu parti mensuplarının serbest bırakılması yer alıyor. 

Hizb-i İslami Partisi, 14 yıldır Afganistan hükümetine karşı savaşıyordu. Örgüt üyeleri birçok kez Kabil başta olmak üzere çeşitli kentlerde güvenlik güçlerini ve yabancıları hedef alan saldırılar düzenlemişti.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder