Video Foto Galeri Yazarlar
24.9.2017 - Pazar

Hikmetyar Taliban'ı müzakere masasına çağırdı

Okunma: 7799
AFGANİSTAN 30 Nisan 2017 00:30
Videoyu Aç Hikmetyar Taliban'ı müzakere masasına çağırdı

Hizb-i İslam lideri Gülbeddin Hikmetyar, Afganistan'da 20 yıl aradan sonra gerçekleştirdiği ilk halk toplantısında Taliban'ı müzakere masasına çağırdı.

Afganistan'da Hizb-i İslam lideri Gülbeddin Hikmetyar 20 yıl aradan sonra ilk defa kamuoyunun karşısına çıktı ve Taliban'ı müzakere masasına çağırdı.

Hikmetyar, iki gündür takımıyla görüşmeler gerçekleştirdiği Afganistan'ın doğusundaki Lagman ilinde cumartesi günü yüzlerce kişi tarafından karşılandı.

Hikmetyar, halkla buluşmasında, "savaşanlara sorun, kiminle savaşıyorlar? Hükümetle mi, Afganistan'ın masum insanlarıyla mı?" dedi ve şunları kaydetti:

"Silahlarınızı bırakıp öne çıkarsanız, size kardeşim diyen ilk kişi ben olacağım. Taliban'a söylüyorum. Gelin, barış ve refah hakkında konuşalım ve Afganistan'daki barış sürecine katılalım."

"GEÇMİŞTE YAŞARSAK ASLA İLERİ GİDEMEYİZ"

Hikmetyar'ın önümüzdeki günlerde Kabil'de bir konuşma yapması bekleniyor.

Toplantıda bulunan Zakariya Safari "Geçmiş olaylara takılıp kalmanın bu ülkeye hiçbir faydası olmaz. Geçmişte yaşarsak asla ileri gidemeyiz." dedi ve şunları söyledi:

"Fakat aynı zamanda Hikmetyer'ın dönüşüyle beraber hemen bir barış ortamının kurulacağından emin değiliz. Çünkü kulağa geldiği kadar kolay değil bu. Farklı ideoloji ve inançlara sahip birçok grup ve kişinin ortak bir çözüm bulması gerekecek. Bana o kadar kolay görünmüyor bu."

Hikmetyar, 1970'lerin ortalarında Hizb-i İslam'ı kurmuş, 1992'de Sovyet destekli hükümetin çöküşüyle kısa bir süreliğine başbakanlığı kabul etmişti.

2003 yılında ABD tarafından 'terörist' ilan edilen Hikmetyar için, bu şubat ayında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından Afganistan'a dönme yolundaki yaptırımlar kaldırılmıştı.

Dünya Bülteni


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |