Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Hindistan'da sel: En az 147 ölü, yüz binlerce tahliye

Okunma: 287
DÜNYA 12 Ağustos 2019 10:52
Videoyu Aç Hindistan'da sel: En az 147 ölü, yüz binlerce tahliye

Hindistan'daki selde ölü sayısı en az 147'ye yükselirken ülkede dünya mirası alanlarının bir kısmı sular altında kaldı.

KahveKitap

Hindistan'ın Karnataka, Kerala ve Maharaştra eyaletlerinde şiddetli yağışın yol açtığı selde ölü sayısı 147'ye yükseldi. Kurtarma ekipleri hummalı çalışmalara devam ederken yüz binlerce insan selin yıktığı bölgelerden yardım çadırlarına aktarıldı.

Hint yetkililer ülkedeki dünya miras alanı olan birçok yerin sular altında kaldığını açıkladı.

Heyelan ve devam eden şiddetli yağış kurtarma çalışmalarını sekteye uğrattı. Selin vurduğu çoğu bölgede tren hizmeti durduruldu.

Kerala eyalet yetkilileri yalnızca bu bölgede 57 kişinin sel sonucu öldüğünü, 165 bin kişinin ise devlet tarafından sağlanan yardım kamplarına teslim edildiğini açıkladı. Kerala eyaletinin lideri Pinarayi Vijayan, evlerin metrelerce yükseklikte çamurla kaplanması nedeniyle kurtarma çalışmalarının zorlaştığını söyledi. Bölge yetkilileri çalışmaların beklenen fırtına ve yağıştan etkileneceği konusunda endişeli.

Karnataka eyaletinde ise dünya kültür mirası listesinde yer alan Hampi kentinde birçok yapı sular altında kaldı. Bölgede en az 60 kişi ölürken 227 bin kişi yardım kampına sığındı.

Maharaştra'nın da aralarında bulunduğu bu üç eyalet en büyük hasarı görürken Gujarat, Assam ve Bihar da selin zarar verdiği eyaletlerden oldu.

Kongre partisi ise Assam, Bihar ve Gujarat'da bu yıl 446 kişinin sel sonucu öldüğünü söyledi ve hükümeti selle mücadele politikalarında başarısız olduğu konusunda eleştirdi.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder