Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Hindistan yeni savunma sistemi denemesi için uydu vurdu

Okunma: 428
DÜNYA 28 Mart 2019 10:13
Videoyu Aç Hindistan yeni savunma sistemi denemesi için uydu vurdu

Hindistan 'Misyon Şakti' adlı bir savunma sistemi denemesi kapsamında yörüngedeki bir uyduyu vurduğunu açıkladı.

DW'nin haberine göre Hindistan Başbakanı Narendra Modi Çarşamba günü Hint televizyonlarından canlı yayınlanan konuşmasında, Hindistan'ın; ABD, Rusya ve Çin'in ardından bu tip silahlara sahip dördüncü ülke olduğu söyleyerek; yeni bir savunma sistemini denemek amacıyla dünya yörüngesindeki bir uyduyu füzeyle vurduğunu duyurdu.

HİNDİSTAN UZAY YARIŞRINDA

Bir milyar 300 milyon nüfusa sahip Güney Asya ülkesi Hindistan'ın oldukça hırslı bir uzay programı bulunuyor. Modi geçen yıl, Hindistan'ın bağımsızlığını kazanmasının 75'inci yıldönümünün kutlanacağı 2022 yılına kadar, uzaya insan gönderen dördüncü ülke olacağını duyurmuştu.

Analistler Modi'nin konuşmasının Hindistan için büyük hedefler koyduğu seçim kampanyası ile örtüştüğünü söyledi.

NÜKLEER GÜÇ HİNDİSTAN

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü SIPRI'nin 2017 yılında açıkladığı bir rapora göre, Asya kıtasının nükleer güçlerinden biri olan Hindistan'ın 130 nükleer başlığı bulunuyor.

KITANIN DİĞER NÜKLEER GÜÇLERİ HENÜZ AÇIKLAMA YAPMADI

Kıtanın diğer nükleer güçleri Çin ve Pakistan henüz konuyla ilgili açıklama yapmadı. Son olarak Hindistan ve Pakistan arasında geçen Şubat'ta Keşmir'de hava çatışması yaşanmıştı. 1947 yılında İngiltere'nin çekilmesi ile bağımsızlığını kazanan iki ülke o tarihten bu yana üç kez savaşmıştı.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder