Video Foto Galeri Yazarlar
20.7.2019 - Cumartesi

Hollanda Katolik Kilisesinin Başı Pedofili İle Dertte

Okunma: 684
DÜNYA 16 Eylül 2018 19:47
Videoyu Aç Hollanda Katolik Kilisesinin Başı Pedofili İle Dertte

Katolik Kilisesi, tüm dünyada, hiyerarşinin kapsadığı yeni bir pedofili skandallarıyla sarsılmaya devam ediyor.

KahveKitap

AFP haber ajansının aktardığına göre;Katolik Kilisesi dünyanın her tarafında, yeni pedofil skandallarıyla çalkalanmaya devam ediyor. Hollanda Katolik Kilisesi'nde 1945 ve 2010 yılları arasında çalışan Hollandalı piskopos ve kardinallerin yarısından fazlasının bu konudan haberi vardı. 

NRC günlük gazetesine göre, 1945 ile 2010 yılları arasında Katolik Kilisesi'nde 39 Hollandalı kardinal, piskopos ve yardımcı piskoposlardan yirmi tanesi, bu olaylara karıştı. Dördü çocuk 16 kişiyi istismar etti ve papazlar da bu konuda suskun kaldılar.

AFP ile temaslarda bulunan Hollanda Katolik Kilisesi, bu haberlerin bazılarını kabul etti fakat bazı haberlerin kilisenin kurduğu istismarları araştırma komisyonlarının topladığı aslı kanıtlanmamış anonim bilgiler olduğunu aktardı.

Hollanda Katolik Kilisesi sözcüsü Daphne van Roosendaal, 2010 yılında kilise tarafından hazırlanan bir raporda, sadece birkaç piskoposun isminin bu olaylara karıştığını söyledi. Adı geçen piskoposların şu anda çoğunun ölmüş olduğunu sağ kalanların ise görevli olmadıklarını ve bu konuda cevap vermekten kaçındıklarını belirtti.

Kaynak : Le Monde, Time Türk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder