Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

Hong Kong’da gösteriler sürüyor

Okunma: 528
DÜNYA 20 Temmuz 2019 23:05
Videoyu Aç Hong Kong’da gösteriler sürüyor

Hong Kong’da bugün binlerce gösterici, suçluların Çin’e iadesini ön gören yasa taslağına karşı sokaklara döküldü. Gösterilerde polis ve eylemciler arasında yaşanan çatışmalar siyasi bir krize neden oldu.

KahveKitap
Yürüyüş gösterisi, hükümetin halihazırda beklemeye aldığı iade tasarısının görüşülmesinden bir gün önce düzenlendi.

Tasarı ile Hong Kong’da suç işleyenler Çin’e iadesi edilmesi kolaylaşacak.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, tasarının neden olduğu huzursuzluk sebebi ile özür dileyerek bir daha gündeme gelmeyeceğini belirtmişti. Ancak bu açıklamaya rağmen gösterilere engel olamadı.

Hükümet yanlısı göstericiler ise bugün şiddetli yağmura ve fırtınaya meydan okuyarak, Hong Kong'un İngiltere'den Çin yönetimine geçişinin 22’inci yıl dönümünde, 1 Temmuz’da protestocular tarafından basılan Yasama Meclisi’nin önündeki alanda toplandı.

Muhalif aktivistler ve insan hakları grupları, hükümet karşıtı gerçekleştirilen protestolarda polisin aşırı güç kullandığını öne sürerek bağımsız bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu. Muhalif göstericiler ayrıca hükümetin “isyan” kelimesini kullandıkları gerekçesi ile tutukladığı kişilerin de koşulsuz serbest bırakılmasını talep etti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder