Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

HRW, Esed Rejimin Kimyasal Silah Kullanmasını Kınadı

Okunma: 1853
SURİYE 1 Eylül 2016 11:15
Videoyu Aç HRW, Esed Rejimin Kimyasal Silah Kullanmasını Kınadı

İnsan hakları izleme örgütü Human Rights Watch (HRW), Esed rejiminin, Suriye halkına karşı kimyasal silahlar kullanmasını eleştirerek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’ndan (BMGK), konuyu Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) taşımasını ve sorumlulara gerekli yaptırımları uygulamasını istedi.

HRW, dün yayınladığı raporda, BMGK’dan tahkikat komisyonunun yenilemesini ve genişletmesini istedi. Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasının komisyon tarafından araştırılmaya devam edilerek, bütün sorumluların tespit edilmesini talep etti.
 
Birleşmiş Milletler ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün birlikte oluşturduğu ortak komisyonun Suriye’de kimyasal silahların kullanılmasının sorumlularına ilişkin hazırladığı raporu sunmasının ardından, BMGK, dün gerçekleştirdiği kapalı oturumda, Suriye’de kimyasal silah kullanılmasına ilişkin konuyu müzakere etti.
 
Sunulan raporda, Esed güçlerine bağlı helikopterlerin, 2014-2015 tarihlerinde İdlip kırsalına klor gazı içeren en az iki bomba attığı kaydedilmişti. Her iki olayda da Esed rejimine bağlı helikopterlerin attığı varil bombaları içinde zehirli kimyasal bombalar olduğuna ilişkin güçlü deliller olduğu belirtilmişti.
 
Raporda, ayrıca, IŞİD'in, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) kontrolünde bulunan bölgelere 2015 tarihinde yaptığı saldırılarda, hibrit ve hardal gazı kullandığı ifade edilmişti.
 
Esed rejiminin, Şam Gutası’nda yüzlerce sivilin ölümü ile sonuçlanan sarin gazlı kimyasal saldırısının ardından, BMGK, 2013 tarihli kararında BM Anlaşmasının yedinci madde uyarınca Suriye’de kimyasal silahların kullanılması durumunda yaptırımların uygulanması kararı almıştı.
 
HRW’de BM ile ilişkiler müdür olan Louis Charbonneau konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı;
 
“Rusya ve Çin’in, BMGK’nın Suriye’ye ilişkin yaptırım kararları almasını ve sorumluların Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne nakledilmesinin engellemesi için hiçbir gerekçesi yok. Kimyasal silah kullandığı ispatlanan Esed rejimine karşı BM gerekli adımları atmazsa, önemini kaybedecektir.”

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |