Video Foto Galeri Yazarlar
19.1.2019 - Cumartesi

HTŞ'den, İdlib'te suikast timlerine baskın

Okunma: 3746
ÖZEL HABER 28 Nisan 2018 17:06
Videoyu Aç HTŞ'den, İdlib'te suikast timlerine baskın

Heyet Tahrir'uş Şam, İdlib şehri içerisinde yer alan hücre evlerindeki suikast timlerine operasyon başlattı.

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Suriye'de ateşkesin sağlanmasının ardından, Son 24 saatlik zaman diliminde yaklaşık olarak 20 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan eş zamanlı suikast'ler devam ederken, Heyet Tahrir'uş Şam'a bağlı özel birlikler suikast timlerinin izini sürüp hücre evlerine baskınlar gerçekleştiriyor.

Dün akşam saatlerinde Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet birimi, İdlib kırsalında bulunan bir suikast hücresini tutukladı. İba ajansından sabah saatlerinde yapılan bir açıklamada şunlar kaydedildi.

İba: Hey’et Tahriru’ş-Şam kontrol noktası İdlib kırsalına bağlı Mussibin köyü yakınlarında suikast şebekesiyle çatışmaya giriyor

Hey’et Tahriru’ş-Şam emniyet sorumlularından Ubeyde eş-Şami İba’ya özel yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Özgür bölgeler, sonuncusu Güney İdlib Mussibin beldesi yakınlarında Hey’et unsurlarından birisine düzenlenen bir takım suikast olaylarına tanık olmakta. Bu nedenle tüm kontrol noktalarından, hazır olmaları ve her hangi bir suikast ya da patlatma eylemine karşı dikkatli olmaları talebinde bulunduk.”

Eş-Şami devamla: “Mussibin’de bulunan kontrol noktamızın gri renkte bir panelvan araç tarafından hedef alınması üzerine, Hey’et unsurları aracı Mussibin-Mastume yolu üzerinde kaçışı esnasında durdurdu. Araç durur durmaz bir kişi indi ve Hey’et unsurlarına ateş açmaya başladı. İki taraf arasında çatışma yaşandı ve araç yeniden kaçtı.”

Hey’et emniyet sorumlusu, çatışmanın Hey’et unsurlarından birisinin yaralanması ve araçta bulunanlardan birisinin hayatını kaybetmesi ile sonuçlandığını; olay sonrasında hastaneye kaldırılmasından sonra ölen kişinin Ahraru’ş-Şam Hareketi istihbarat sorumlularından “Abdurrahman el-Ali el-Anani” olduğunun öğrenildiğini, bunun yanında “Ebu’l-Verd Kefer Battih” suikastinden kurtulan kişinin, aynı şahsın o suikastte de bulunduğunu tekit ettiğini açıkladı.

Gruplar arasında ateşkes anlaşması sağlanmasından sonra Özgür Kuzey Suriye bölgeleri bir takım suikast olaylarına tanıklık etmekte. Aydınlanana kadar faili meçhul olarak kaydedilen suikast eylemleri, farklı gruplardan ve yönelimlerden bazı kişilerin hayatlarını kaybetmelerine neden oldu.

En son bugünde bir suikast haberi bölgeden geldi; Özgür Polis teşkilatı komiseri Ahmed Ceru, Kuzey İdlib ed-Dana kasabasında aracına yerleştirilen mayın yoluyla suikasta uğraması sonucu hayatını kaybetti.
Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana