Video Foto Galeri Yazarlar
15.7.2019 - Pazartesi

HTŞ Liderinden tüm Muhalif gruplara; BİRLEŞELİM!

Okunma: 4083
SURİYE 1 Mart 2018 14:49
Videoyu Aç HTŞ Liderinden tüm Muhalif gruplara; BİRLEŞELİM!
KahveKitap

Heyet Tahrir'uş Şam eski Genel Emiri ve şimdiki üst düzey liderlerinden Ebu Cabir, Muhalif grupların genel politikasının aksine açıklama yaparak Muhalifler arası sürtüşmelerden uzak durulması çağrısında bulundu.

Suriye’nin tanınmış ilim adamları, sürtüşmelere devam eden gruplarla görüşmüş, görüşmenin ardından yayınladıkları ortak açıklamada sürtüşmelerin bitirilmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Devam eden sürtüşmeler için ateşkes çağrısı yapan Ebu Cabir, Muhalifler arasında gerçekleştirilecek büyük bir birleşmeye davet etti.

Ebu Cabir, birleşmenin olmayıp sürtüşmelerin sürmesi halinde İdlib’in de Doğu Guta gibi olacağı uyarısında bulundu.


 

Arap Baharı ve ardından Müslüman halkların ayaklanışının dış güçler tarafından manipüle edildiğinden söz eden Ebu Cabir, Osmanlı Hilafetinin birinci dünya savaşında hedef alınmasının ardından İslam Ümmetinin Batılılar tarafından istismar edildiğini yazdı.

Sykes-Picot anlaşmasının üzerinden geçen 100 yılın ardından Batı dünyasının halen İslam Ümmetini bölüp parçalamaya devam ettiğini belirten HTŞ lideri Ebu Cabir, Rusya’nın ve kuklası Esed’in bir haftadır Doğu Guta’da yaptıklarının bu sürecin bir devamı olduğunu kaydetti.

İran ve Rusya tarafından Suriye’de işlenen suçları unutmadıklarını ifade eden HTŞ Lideri, Doğu Guta’da yaşananları Muhalifler'in bir bütün olamamasına bağladı.

Daha sonra Rus ve Rejim savaş uçaklarının grup ayırt etmeksizin saldırı düzenlediğini hatırlatan Ebu Cabir, düzenli tek ordu kurulmaması halinde Doğu Guta’da olanların İdlib’te de yaşanacağını belirtti ve ‘bundan en çok zararı da zayıfların göreceğini’ belirtti.

Açıklamasını sürtüşmeleri bitirme çağrısıyla sonlandıran Ebu Cabir, ortak liderlik üzerine kurulmuş bir proje üzerinde çalışılmasını istedi.

(Asyanınsesi'nden alınarak derleme yapılmıştır.)


Haber var islah eder, haber var ifsad eder