Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

Huawei’den Kanada’ya iadeyi durdurun çağrısı

Okunma: 829
DÜNYA 25 Haziran 2019 21:48
Videoyu Aç Huawei’den Kanada’ya iadeyi durdurun çağrısı

Çin teknoloji şirketi Huawei'in avukatları, Kanada Adalet Bakanı’ndan şirket sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü (CFO) Meng Wanzhou’nun ABD’ye iade işlemlerini iptal ederek serbest bırakılmasını talep etti.

KahveKitap
10 milyon Kanada doları kefaletle şartlı tahliye edilen Mıng’un duruşmasının 20 Ocak 2020’de başlaması bekleniyor.

ABD, Mıng’i İran’a yönelik yaptırımları delerek, bu konuda ABD bankalarına yalan söyleme suçlamasıyla yargılamak istiyor.

Kanada Adalet Bakanı David Lametti'ye hitap eden mektup yayınlanmadı ancak konuya ilişkin yapılan açıklamada, avukatların bakana, iade prosedürleri temelsiz olduğu için iptal edilmesi talebinde bulunduğu ve hukuk, adalet ve dış politika açısından bakıldığında sıra dışı olan davanın siyasi amaçlarla yürütüldüğüne dikkat çektiği ifade edildi.

Bakanın ofisi, Meng’in davası hala yürürlükte olması nedeniyle konuya dair yorum yapmanın uygunsuz olacağını ifade etti.

Kanada yasalarına göre, Adalet Bakanı iade davalarına müdahale etme hakkına sahip.

Kanada’nın Çin ile olan ilişkileri, Meng’in Aralık 2018’de Vancouver’a yaptığı seyahat sırasında ABD’nin isteği üzerine tutuklanmasının ardından krize girdi.

Bunun üzerine Çin, Kanadalı eski diplomat Michael Kovrig ile iş adamı Michael Spavor'u casusluk suçlaması ile tutukladı.

Kanada eski Başbakanı Jean Chretien, mevcut Başbakan Justin Trudeau’ya, ABD’nin iade talebini reddedip, davayı kapatma çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland ise bu çağrıya karşı çıkarak, “Kanada'nın dış baskıya cevap olarak, bir iade anlaşmasında davranışını değiştirmesi çok tehlikeli bir emsal olacaktır” dedi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder