Video Foto Galeri Yazarlar
23.10.2018 - Salı

Humus Hapishanesinde Mahkumların İsyanı büyüyor

Okunma: 2983
SURİYE 20 Ekim 2017 12:24
Videoyu Aç Humus Hapishanesinde Mahkumların İsyanı büyüyor

Humus hapishanesinde mahkumların başlattığı isyan büyüyor. (Video)

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Humus Merkez hapishanesinde yer alan aralarında siyasilerinde bulunduğu yaklaşık 550 kişi'nin bailattığı isyan büyüyor.

İSYAN'IN ÇIKMASINA SEBEB OLANLAR NELERDİ?

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi hapishane şartlarını denetlemek için geldiği Humus merkez hapishanesine Esed rejimi yönetimi gardiyan'ları tutuklu gibi lanse etmesi ve cezaevi şartlarından memnun görüntü verdirmesi sonucu tutuklular hapishane yönetimini protestoya başlamıştı.

İsyan'ın sonlanmasını talep eden cezaevi yönetimi elektrik ve suyu kesti.

İçeride büyüyen olaylar sonrasında Esed rejimi milislerinin hapishaneye müdahalesi söz konusu olmuş cezaevi ablukaya alınmıştı.MUHALİFLERDEN MÜDAHALE UYARISI

Öte yandan askeri muhalefet heyetinin yazılı açıklamasında, rejim güçlerinin, tutukluların kaldığı cezaevini ablukaya alarak içeriye girmeye hazırlandığını duyurdu.

Açıklamada, "Tutuklular, işkence ve kötü muameleyle karşı karşıyalar. Uluslararası sivil toplum kuruluşlarından sorumluluklarını yerine getirmelerini istiyoruz. Cezaevindeki rejim karşıtlarının kurtarılmasını istiyoruz. Tutuklulara yönelik tehditlerin son bulması ve uzun yıllardır hukuki bir delil olmadan tutuklu olanların bir an önce serbest kalması gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Humus'un kuzey kırsalında muhaliflerin kontrolündeki Rastan ilçesindeki askeri gruplar da olaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder