Video Foto Galeri Yazarlar
24.10.2018 - Çarşamba

Humustaki Hapishane'de büyük isyan başladı

Okunma: 2857
SURİYE 18 Ekim 2017 21:22
Videoyu Aç Humustaki Hapishane'de büyük isyan başladı

Suriye'nin orta kesimindeki Humus ilinde Beşşar Esed rejimine bağlı merkezi cezaevindeki tutuklular isyan başlattı

Cezaevindeki muhaliflerden edinilen biliglere göre, aralarında en az 400 siyasi tutuklunun da bulunduğu yaklaşık 550 kişi, cezaevi yönetiminin 3 gün önce hapisanedekilerin durumunu denetlemek için Kızılhaç'tan gelen heyetin karşısına, gardiyanları sanki tutukluymuş gibi çıkarmasının ardından, cezaevinde genel isyan başlattı.

İsyanı sonlandırmak için cezaevi yönetimi, binanın elektrik ve suyunu kesti.

MUHALİFLERDEN MÜDAHALE UYARISI

Öte yandan askeri muhalefet heyetinin yazılı açıklamasında, rejim güçlerinin, tutukluların kaldığı cezaevini ablukaya alarak içeriye girmeye hazırlandığını duyurdu.

Açıklamada, "Tutuklular, işkence ve kötü muameleyle karşı karşıyalar. Uluslararası sivil toplum kuruluşlarından sorumluluklarını yerine getirmelerini istiyoruz. Cezaevindeki rejim karşıtlarının kurtarılmasını istiyoruz. Tutuklulara yönelik tehditlerin son bulması ve uzun yıllardır hukuki bir delil olmadan tutuklu olanların bir an önce serbest kalması gerekiyor." ifadeleri kullanıldı.

Humus'un kuzey kırsalında muhaliflerin kontrolündeki Rastan ilçesindeki askeri gruplar da olaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Söz konusu açıklamada, tutuklulara yönelik herhangi bir saldırı olması halinde rejim güçlerine karşılık verileceği, rejim ve Rusya ile yürütülen müzakerelerin tanınmayacağı kaydedildi.

Humus merkezi cezaevindeki tutuklular daha önce ağustos sonlarında işkence gördükleri gerekçesiyle isyan başlatmış ancak yürütülen görüşmeler sonrası isyana son vermişti.
yeniakit


Haber var islah eder, haber var ifsad eder