Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

Hüseyin Kurşun; Şahımerdan Sarı mağduriyeti yapısal bir yargı sorunudur

Okunma: 2589
STK HABERLERİ 31 Ekim 2016 13:41
Videoyu Aç Hüseyin Kurşun; Şahımerdan Sarı mağduriyeti yapısal bir yargı sorunudur

Hizb-ut Tahrir Türkiye tarafından organize edilen ‘Yargı Mağduru Müslümanlar Hukuk Arıyor’ başlıklı basın bilgilendirme toplantısı 2 gün önce İstanbul Fatih'te bulunan Reşadiye Hotel’de gerçekleşti.

Hizb-ut Tahrir Türkiye tarafından organize edilen ‘Yargı Mağduru Müslümanlar Hukuk Arıyor’ başlıklı basın bilgilendirme toplantısı 2 gün önce İstanbul Fatih'te bulunan Reşadiye Hotel’de gerçekleşti.

Toplantıya gazeteciler, akademisyenler ve paralel yargı mağdurlarının yakınları katıldı. Birçok kesimden toplantıya katılan konuşmacılar, İslami camiaya kurulan tuzakları ve bunun sonucunda yaşanan mağduriyetler dile getirildi.

Katılımcılar, paralel örgüt olan FETÖ yargı sisteminin İslami camiaya yönelik kumpas ve tuzakları sebebiyle mağdur olan İslami davalardan tutuklu bulunan kişilerin artık hürriyetlerine kavuşması gerektiğini altını çizerek vurguladı.

Gerçekleşen basın bilgilendirme toplantısında, Türkiye'nin saygın ilim adamlarından Şahımerdan Sarı hoca ve Vasat davası konusu da masaya yatırıldı.
24 Ekim 2016 tarihinde Hizb-ut Tahrir medya ofisinin istanbulda düzenlediği "Yargı mağduru müslümanlar hukuk istiyor" isimli basın bilgilendirme toplantısına Vasat davası mağdurları adına konuşmacı olarak katılan Şahımerdan SARI hocanın avukatı Hüseyin kurşun konuşmasına demokratik rejim eleştirisi ile başladı.
Konuşmasında, bir düşünce ve fikri engellemenin en hileli yolunun o fikir ve düşüncenin kabul ettirilme koşullarını ortadan kaldırmak olduğunu ve demokratik rejimlerin mevzuatlarında yer alan terörle mücadele kanunları ile demokratik rejime aykırı düşünce ve fikirleri savunan kişi ve grupları " terör örgütü" kapsamında değerlendirerek yargıladıklarını belirtti.

Yargılamayı yapan hakim ve savcıların görevlerine cumhuriyetin temel nitelikleri olan laiklik ve demokrasiyi koruma adına yemin ederek başladıklarını hatta "cumhuriyet savcılığı" makamının asli görevinin demokrasi ve laikliğe aykırı görüş ve fikirlere karşı cumhuriyeti korumakla görevli olduğunun altını çizen av Hüseyin Kurşun, "Bu davalarda yargılama yapan hakim ve savcıların tarafsız olduğunu kim iddia edebilir ki ?" Dedi.

Dolayısıyla müslümanların karşı karşıya kaldıkları yargı mağduriyetlerinin demokratik rejime bağlı "Yapısal bir sorun" olduğunu belirten av Hüseyin Kurşun, "Bu sorunların nedenini dün derin devlete bugün FETÖ'ya bağlamak başlıbaşına yeterli değildir. Bu illegal yapılar sadece ideolojik olan terörle mücadele yasasını ve bu ideolojinin muhafızlığını yapan hakim ve savcıları islami kesimi yok etmek için kullanmışlardır. islam dinini ötekileştiren laik ve demokratik hukuk düzeni devam ettiği sürece bu mağduriyetler devam edecektir. Hükümetlerin değişmesi bu anlamda bir şeyi değiştirmemektedir." dedi.

Hüseyin Kurşun sözlerini şu cümlelerle bitirdi;
Rejime aykırı düşünce ve görüş ortaya koyan ve muhalif bir tavır takınan islami kesimlere terör örgütü damgası vurup periyodik aralıklarla operasyon yapmak suretiyle bu kesinlerin fikirlerini anlatmaları engellenmeye çalışılıyor.halkın bu kesimlerden uzaklaşması hedefleniyor." dedi.


 

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |