Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

Husiler göçmen kampına saldırdı: 8 sivil hayatını kaybetti, onlarca yaralı

Okunma: 450
KÖRFEZ ÜLKELERİ 26 Ocak 2019 19:20
Videoyu Aç Husiler göçmen kampına saldırdı: 8 sivil hayatını kaybetti, onlarca yaralı

İran destekli Husi milislerin Yemen’in kuzeybatısında, Hacca’daki göçmen kampına düzenlediği saldırı nedeniyle 8 sivil hayatını kaybetti, 30’dan fazla kişi de yaralandı.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Husilerin Beni el-Haddad ve Şelile’ye attığı çok sayıda Katyuşa füzelerinin aralarında kadınların ve çocukların da bulunduğu çok sayıda göçmenin hayatını kaybetmesine neden olduğu bildirildi.

Şelile ve Beni el-Haddaf köyü sakinleri, Husilerin geçen hafta perşembe günü köylerini bombalamasının ardından çölde kurulan çadır kampında yaşıyor.

Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, Kuveyt Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad el-Sabah ile New York’ta yaptığı görüşmede Stockholm Anlaşması’nın uygulanması için somut adımların hızlandırılması gerektiğini söyledi. Taiz, Hudeyde, esir ve tutuklular konularının önemini vurguladı.

Toplantı sırasında her iki taraf da İsveç görüşmelerinde belirlenen siyasi yolun korunması gerektiğini kaydetti.

Yemen resmi haber ajansına göre Kuveyt Dışişleri Bakanı, Stockholm Anlaşması'nın Husi milisleri tarafından ihlal edildiğini aktarmak için Birleşmiş Milletler’i (BM) ziyaret edecek.

El-Yemani’nin gündeminde Hudeyde, esir anlaşması ve Taiz kuşatmasının kaldırılması konularında Stockholm Anlaşması’nın uygulanmasına ilişkin gelişmeler de vardı. Bakan, Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi’nin gösterdiği çabaya değindi. Sözleşmenin uygulanmasında Husilerin neden olduğu uzlaşmazlığa yönelik yeni adımlar atılmasının önemini vurguladı.

Yemenli Bakan, BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo ile yaptığı görüşmede hükümetin ülkesindeki konumuna, Hudeyde’de yeniden yerleşim planı açıklanmasının önemine ve İran destekli Husi milislerin ateşkese bağlı olması gerektiğine dikkat çekti. Husilerin siper kazmaya, askeri teçhizatlarını güçlendirmeye ve insani yardım malzemelerinin erişimini engellemeye yönelik uygulamalarının durdurulması gerektiğini belirtti.

Hudeyde, Salif, Ras İsa ve Hudeyde Limanı anlaşmasının uygulanmasının önündeki engellere de değinen Yemani, Husi milislerin anlaşmanın şartlarına uymadığını kaydetti.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder