Video Foto Galeri Yazarlar
25.8.2019 - Pazar

Husilerin hava savunmasının yüzde 98'i imha edildi!

Okunma: 2257
GÜNDEM 20 Nisan 2015 16:49
Videoyu Aç Husilerin hava savunmasının yüzde 98'i imha edildi!

Yemen'e yönelik hava harekâtını yürüten koalisyonun sözcüsü Tuğgeneral Asiri, 25 gündür devam eden operasyon süresince Husilerin hava savunma sistemlerinin yüzde 95 ila 98'ini etkisiz hale getirildiklerini, silah depolarının da yüzde 80'ini imha ettiklerini söyledi.

KahveKitap

Asiri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki hava üssünde yaptığı basın açıklamasında, operasyonun öncelikli hedefleri arasında Husilerin komşu ülkeler, özellikle de Suudi Arabistan için oluşturduğu tehlikeyi bertaraf etmenin yer aldığını anımsatarak, bu bağlamda kara operasyonu için hareket noktası olabilecek tüm hedeflerin vurulduğunu kaydetti.

Hava kuvvetlerinin, tüm Yemen hava sahasında kontrolü sağladığını, tüm roketler ile mağaralara gizlenmiş mühimmat, okul, hastane ve otellerdeki silah depolarını imha ettiğini ifade eden Asiri, "Bugüne kadarki 2300 saldırıyla Husilerin elindeki hava savunma sistemlerinin yüzde 95 ila 98'ini etkisiz hale getirdik ve silah depolarının da yüzde 80'ini imha ettik" dedi.

Asiri hava saldırılarının ilk 25 gününün bir sonraki aşamanın ön hazırlığı olması açısından olumlu etkileri bulunduğunu anlatarak, bundan sonraki aşamada Husi milislerin saldırı gücünün kırılması, sivillerin korunması ve insani yardımlara devam edilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

Yemen'de, Husilerin başkent Sana'nın yanı sıra bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Aden'i geçici merkez ilan etmiş ve bazı ülkeler, diplomatik temsilciliklerinin faaliyetlerini burada sürdüreceğini açıklamıştı. 

Bu gelişmelerden sonra Husilerin, Aden'e doğru hareket ederek, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmeleri üzerine, Hadi yönetiminin, Arap Birliği ve uluslararası topluma, acil askeri müdahale çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekâtını başlatmıştı.

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder