Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

İdlib bölgesinde Rejim saldırılarında 9 sivil hayatını kaybetti

Okunma: 5261
SURİYE 16 Temmuz 2019 21:16
Videoyu Aç İdlib bölgesinde Rejim saldırılarında 9 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ülkenin kuzeybatısındaki İdlib kentini hedef alan saldırılarda 9 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

KahveKitap
3 milyon nüfusa sahip İdlib ve çevresindeki iller, 2 aydan fazla süredir Rusya ve Suriye rejimi tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarına maruz kalıyor. Hama’nın kuzey kırsalında yoğunlaşan şiddetli çatışmalar da devam ediyor.

SOHR, rejim kuvvetlerinin uçaklarının İdlib’in güneyindeki Mear Şurin köyüni hedef aldığını bildirdi. Saldırıda 3’ü çocuk olmak üzere 9 sivil katledildi. Yaralıların durumunun ciddi olduğu ve ölü sayısının artabileceği belirtiliyor.

Rusya ve Suriye savaş uçakları bugün İdlib’in güney kırsalından Hama’nın kuzeyine uzanan birçok bölgeye onlarca saldırı gerçekleştirdi.

İdlib ve çevresindeki illerin askeri ve idari yönetimi Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ)'ın  kontrolünde bulunuyor. Ayrıca bölgede daha az etkiye sahip gruplar da mevcut.

SOHR’a göre nisan ayının sonunda başlayan gerilimde şimdiye kadar Suriye ve Rus saldırıları nedeniyle 600'den fazla sivil öldü.

İdlib ve çevresi, rejim güçleri ve gruplar, 2018 yılının eylül ayında yapılan ve silahsızlandırılmış bir bölgenin kurulmasını öngören bir Rus-Türk anlaşmasının imzalanmasından sonra nispeten sakinleşmişti. Ancak rejim güçleri, Rus uçaklarının da katılımıyla şubat ayından bu yana bombardımanlarına hız verdi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder