Video Foto Galeri Yazarlar
23.7.2019 - Salı

İdlib'de 20 Bin Muhalif Rusya ve Rejim Güçlerine Karşı Birleşti

Okunma: 1852
SURİYE 14 Mayıs 2019 15:17
Videoyu Aç İdlib'de 20 Bin Muhalif Rusya ve Rejim Güçlerine Karşı Birleşti

Suriye'de daha önce defalarca birleşen ama sonrasında tekrar dağılan silahlı muhalifler son kaleleri İdlib'de tehlike artınca tek operasyon çatısı altında birleşti.

KahveKitap

Suriye’de silahlı muhalifler 2015 yılında topyekün bir ittifakla ele geçirdikleri İdlib’i kaybetmemek için bir araya geldi.

Muhalifler, 2016’nın son günlerinde, Halep’in dış mahalleleri Rus hava kuvvetlerinin yardımıyla rejim yanlısı gruplar tarafından ele geçirilince, aradaki ihtilafları bir kenara bırakarak bir araya gelmeyi ve ortak hareket etmeyi kabul etmişlerdi. Ancak o güne kadar ağır saldırılarla kentteki stratejik üstünlüklerini kaybettikleri için bu ittifak bir işe yaramamıştı.

Halep tecrübesinden yola çıkan Suriyeli muhalifler, rejim güçleri ve Rus askerler bu kez Hama’nın kuzeyinden İdlib’e yürümeye hazırlanırken “hızlı” davrandı ve ittifak kurmaya karar verdi.

20 bin silahlı aynı çatıda toplandı

“Şam’ın Fethi” adı altında aynı operasyon biriminde toplanan gruplardan bazıları şunlar: Heyet Tahrir el Şam Heyeti, Ceyş el İzze, Ecnad Kavkaz, Hurras ed Din, Ensaruddin Cephesi, Ensar el İslam, Ensar el Tevhid, Feylak el Şam, Ahrar el Şam, Ceyş el Ahrar, Sukur el Şam, Özgür İdlib Ordusu, İkinci Ordu…

Muhalif kaynaklar, tam sayı vermekten imtina etse de savaşçı sayılarının 20 bine yakın olduğunu ifade ediliyor.

İdlib'i Fetih Ordusu almıştı

Bu tablo, Suriye savaşını yakından takip edenlerin gözlerinin önüne 2015 yılındaki “Fetih Ordusu” tecrübesini getiriyor. Suriye genelindeki neredeyse tüm silahlı muhalif grupların katıldığı Fetih Ordusu, önce Cisr eş Şuur ardından İdlib kent merkezini ele geçirmişti. O günden bu yana İdlib’in kontrolü muhaliflerde. 

Fetih Ordusu sadece İdlib’i almakla kalmadı. Gab Ovası’nda önemli kazanımlar da elde etmiş ve rejimin kalesi olan ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın da memleketi olan Lazkiye önlerine kadar ilerlemişti.

Rusya’nın ülkedeki Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) varlığını gerekçe göstererek Suriye’de hava operasyonlarına başlaması tam da bu günlere denk geldi. 

İdlib Esad.jpg

IŞİD gerekçesiyle (Şam’ın da çağrısıyla) Suriye’de operasyona başlayan Rusya’nın ilk hedefi de içinde IŞİD unsuru bulunmayan Fetih Ordusu oldu. O günden itibaren önce Lazkiye kırsalındaki Türkmen muhalifler, ardından Halep’in doğusunu elinde bulunduran gruplar Rus uçaklarının hedefi oldu. 

Kaynak : Independent

Haber var islah eder, haber var ifsad eder