Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

İdlib'de Bayramda Çocuk Sesleri

Okunma: 1678
SURİYE 14 Eylül 2016 19:36
Videoyu Aç İdlib'de Bayramda Çocuk Sesleri

Suriye'de 12 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkesle birlikte, muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de çocuklar, uzun bir süre sonra tekrar sokaklara kavuştu.

 

Suriye'de 12 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkes ile birlikte, muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de çocuklar, uzun bir süre sonra tekrar sokaklara kavuştu.

Çocuklar, Kurban Bayramı'nı savaşın tahrip ettiği sokaklardaki parklarda, kendileri için kurulan oyuncaklarda oynayarak geçiriyor.

 

 
 
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı'nın ilk günü İstanbul'da bayram namazı çıkışında yaptığı açıklamada, yürürlüğe giren ateşkesle birlikte bölgedeki şiddetin durma noktasına geldiğini söylemişti. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner de 13 Eylül'de yaptığı günlük basın toplantısında, Suriye'de çatışmaların azaldığını ifade etti.

Sivil kaybı yok

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İdlib'de de ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte, 13 Eylül'de herhangi bir sivil kaybı yaşanmadığını açıkladı. 

Ateşkesten bir gün önce 58 kişi ölmüştü

Esed rejimine ait savaş uçakları, ateşkesin yürürlüğe girmesinden bir gün önce, 11 Eylül'de İdlib kent merkezindeki pazar yerini bombalamış, saldırıda 13'ü kadın ve çocuk 58 kişi ölmüştü.

 

7 gün çatışmasızlık sağlanırsa süre uzayacak

Suriye'de ABD ve Rusya'nın üzerinde anlaştıkları ve 12 Eylül'de resmen yürürlüğe giren ateşkes anlaşması gereğince 7 gün boyunca çatışmaların durması hedefleniyor. Tarafların şartları yerine getirmeleri durumunda ateşkesin süresi uzatılacak.

Suriye'de 12 Eylül'de yürürlüğe giren ateşkes ile birlikte, muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de çocuklar, uzun bir süre sonra tekrar sokaklara kavuştu.

Kaynak : Al Jazeera

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |