Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

İdlib’de varil bombaları geri döndü: 5 ölü, 20 yaralı

Okunma: 6869
SURİYE 23 Haziran 2019 15:20
Videoyu Aç İdlib’de varil bombaları geri döndü: 5 ölü, 20 yaralı

Suriye’nin kuzeyinde yer alan İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi'nde Rusya ve rejime ait savaş uçakları tarafından düzenlenen hava saldırıları Cuma gece yarısından sonra yeniden başladı.

KahveKitap
Söz konusu saldırılarda 2’si çocuk 5 sivil hayatını kaybetti, 20’den fazla kişi de yaralandı.

Rejime ait savaş uçakları güney İdlib kırsalında yer alan Nekir, Ahsam ve Kansafra’ya 12 hava saldırısı düzenlerken, Rusya’ya ait savaş uçakları ise Kuzeybatı Hama kırsalındaki Tel Meleh ve Cubbeyn köylerine 8 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamada Rusya ve rejim güçlerinin hava saldırılarında 2’si çocuk 5 sivilin hayatını kaybettiğini, 20’den fazla kişi de yaralandığını söyleyerek, “Suriye ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının hava saldırıları devam ediyor" dedi.

Abdurrahman, rejime ait savaş uçaklarının 4 günün ardından Cuma gece yarısından sonra saldırılara yeniden başladığını belirterek, güney İdlib kırsalındaki Tel Nar ve Kafr Sicnah çevresinde varil bombası kullanıldığını açıkladı.

SOHR’a göre rejim güçleri karada ise yine Cuma gece yarısının ardından Kuzeybatı Hama kırsalındaki Kleydan ve Kuzey Hama kırsalındaki Kafr Zita ve Latamina bölgelerine saldırı düzenledi.

Hamavi kırsalındaki Tel Havaş, Hardana, Huveyz, kırsalındaki Tel Meleh ve Cubbeyn bölgeleri ise rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında karşılıklı saldırılar yaşandı.

Hedef alınan Türkiye sınırındaki bölge, rejim güçleri ile muhalif grupların silahlardan arındırılmış bir bölge ile birbirlerinden ayrılmasını öngören Soçi Anlaşması kapsamında yer alıyor.

Suriye rejimi ve müttefiği Rusya, Nisan ayı sonlarından bu yana, Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) tarafından kontrol edilen bölgeler İdlib ve komşusu Halep ve Hama’ya yönelik saldırılarını yoğunlaştırdı.

BM verilerine göre İdlib ve çevresinde çatışmaların patlak verdiği Mayıs ayından bu yana 23 hastane saldırılara maruz kaldı. Çoğu Türkiye sınırına yakın olan güvenli bölgelere gitmek üzere yaklaşık 330 bin kişi ise göç etmek zorunda kaldı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder