Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

İdlib'deki hava saldırılarında iki ayda 544 sivil hayatını kaybetti

Okunma: 4082
SURİYE 8 Temmuz 2019 09:59
Videoyu Aç İdlib'deki hava saldırılarında iki ayda 544 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR) tarafından dün yapılan açıklamada, yaklaşık iki ay içinde Suriye’nin kuzeyine düzenlenen hava saldırılarında 544 sivilin hayatını kaybettiği belirtildi.

KahveKitap
Açıklamada, Rusya ve Esed rejiminin 26 Nisan’dan beri ortak operasyon düzenledikleri hava saldırılarında 130’u çocuk 544 sivilin hayatını kaybettiği en az 2 bin kişinin de yaralandığı belirtili.

SNHR Başkanı Fadıl Abdulgani, Reuters’a verdiği demeçte, Rus ordusu ve Suriyeli müttefiklerinin kasıtlı olarak sivilleri hedef aldığını ve rekor sayıda tıbbi tesisi bombaladığını söyledi.

Rusya ve Esed rejimi, misket bombalarıyla sivillerin yaşadığı bölgeleri hedef aldıklarını reddediyor. El Kaide gibi cihatçı grupların kontrol altında tuttuğu bölgelerin hedef alındığını ileri sürüyorlar.

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre geçtiğimiz ay İdlib’e yönelik hava saldırıları sonucunda yaklaşık 300 bin kişi evlerini terk ederek Türkiye sınırına yakın bölgelere kaçmak zorunda kaldı.

İdlib merkezli sivil savunma kuruluşunun sözcüsü Ahmed Şeyho, geçtiğimiz ayki saldırıların 2015 yılından bu yana bölgede yaşanan en yıkıcı saldırılar olduğunu ifade etti.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder