Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

İdlib’deki saldırılarda 11 sivil hayatını kaybetti

Okunma: 5398
SURİYE 17 Temmuz 2019 22:22
Videoyu Aç İdlib’deki saldırılarda 11 sivil hayatını kaybetti

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), dün, rejim güçlerinin Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ve çevresini hedef alan saldırılarında 11 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

KahveKitap
SOHR tarafından yapılan açıklamaya göre rejim güçlerinin, Güney İdlib kırsalındaki Maarşurin köyünü hedef aldığı saldırılarda 3’ü çocuk 10 sivil hayatını kaybetti.

Hastaneye kaldırılan yaralılar arasında durumu ciddi olanlar nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Açıklamada ayrıca Suriye rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçaklarının Güney İdlib kırsalından Kuzey Hama'ya kadar uzanan çeşitli alanlarda onlarca hava saldırısı düzenlediği ve bu saldırılarda Kuzey Hama’da bir kişinin hayatını kaybettiği bilgisi yer aldı.

AFP muhabiri, Maarşurin köyündeki çarşıyı hedef alan saldırının ardından birkaç dükkânın zarar gördüğünü ve siviller ile kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalanları aramaya çalıştığını aktardı.

Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), İdlib ve çevresinde askeri ve idari açıdan kontrolü ele alırken, bölgede daha az nüfuza sahip başka İslami gruplar da bulunuyor.

Rejimin söz konusu hava saldırıları, Kuzey Hama kırsalında rejim güçleri ile HTŞ başta olmak üzere İslami gruplarla yaşadığı çatışmalarla eş zamanlı ilerliyor.

İdlib ve çevresi, Eylül 2018’de Türkiye ve Rusya’nın, rejimin güçleri ve muhalifler arasında silahsızlandırılmış bir bölgenin kurulmasını öngören Soçi Anlaşması’nı imzalanmasından sonra nispeten sessizdi. Ancak Şubat ayı itibariyle rejim güçleri bölgeye yönelik kanlı hava saldırılarını başlatırken, bir süre sonra müttefiki Rusya’da rejimin bu eylemlerine katıldı.


HRW’den Suriye hükümetine suçlama

Öte yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye hükümetini, şüphelilerin aile üyelerine ait mal varlığına el koymak için terörle mücadele yasasını kötüye kullanmakla suçladı.

HRW tarafından yapılan açıklamada, "Suriye hükümeti, terörist listesine keyfi olarak alınan kişilerle bağlantılı olan tüm aileleri, taşınabilir ve taşınmaz malları dondurularak cezalandırıyor" denildi.

Terörle Mücadele Yasası’nın 63 sayılı kararnamesi, Maliye Bakanlığı'na 2012 Terörle Mücadele Yasası uyarınca terör şüphelilerinin taşınır ve taşınmaz mallarını dondurma hakkı tanıyor.

Ancak HRW’nin açıklamasına göre Suriye hükümeti, şüphelilerin ailelerini de hedef alarak ‘toplu şekilde’ onları cezalandırıyor.

HRW Ortadoğu Direktör Yardımcısı Lama Fakih, “Suriye, 63 sayılı kararnameyi insanları geçim yollarından bile mahrum eden haksız ve keyfi uygulamalara izin vermek için kullanıyor. Suriye yasa ve uygulamaları insanların haklarını ihlal ettiği sürece güvenli ya da istikrarlı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

HRW, söz konusu yasadan mağdur olan kişilerle yaptığı görüşmelerde, terör listesine alınan kişilerin akrabalarının çoğu, “Onlar insani yardım çalışanı veya sadece gösterilere katılan kişilerdi” yorumunda bulundu.

Akrabalardan biri bu karardan haberdar olmadıklarını söylerken, diğeri ev, araba ve fabrikalarını kaybettiklerini belirtti.

HRW, Suriye hükümetine teröre mücadele yasasını keyfi bir şekilde kullanmayı durdurma çağrısında bulunurken, hedef alınan kişilerin yasadışı davrandığına dair kanıt sağlanması ile terör listesine eklenme ve mal varlıklarının dondurulmasına itiraz hakkı verilmesi gerektiğini ifade etti.

HRW’ye göre bu eylem, hükümetin Suriyeli mültecileri ülkelerine geri dönmeye teşvik etme niyeti ile çelişiyor.

Ayrıca HRW, terörle mücadele yasası ve müteakip kararnamelerde değişiklik yapılması ve terörle ilgili tüm tanımların kaldırılması çağrısında da bulundu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder