Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

İDLİB'TE, SON DURUM!

Okunma: 8461
ÖZEL HABER 6 Şubat 2018 18:17
Videoyu Aç İDLİB'TE, SON DURUM!

Muhaliflerin son kalesi İdlib'te neler oluyor? Afrin harekatı Muhalifler-Esed savaşını etkiledi mi?

NisaButikAdana
 ISLAHHABER  Hikmet SEVER

Suriye'de Muhaliflerin son kalesi olarak görünen İdlib ve Hama bölgesinda şiddetli bombardımanlar devam ederken, savaş cephelerinde ise sürekli değişiklikler göze çarpıyor.

Suriye'nin Hama ve Halep kırsallarında 2017 yılının sonlarında Heyet Tahrir'uş Şam'ın başlattığı operasyonlarla alınan bölgeler; şiddetli Rus bombardımanı, Afrin harekatı ve Esed rejiminin bölgeye getirdiği yüz binin üzerinde milis gücünün saldırmasıyla kaybedildi.

Strajedik konumda bulunan Ebu Zuhur askeri hava üssünü ele geçirmeye çalışan Esed Rejimi'ne karşı ÖSO bileşenleri ve Muhalif gruplar toplu yapmış olduğu savunmayla ağır kayıplar verdirirken ve üssü savunurken Afrin harekatının ve şiddetli hava saldırılarının başlaması savaşın seyrini değiştirdi.
Muhalif gruplardan tahmini olarak 20-30 bin civarında savaşçının Afrin harekatına katılmasıyla beraber cephelerde açılan boşluklardan Rejim tekrar karşı saldırıya geçti ve Muhaliflerin canı pahasına savunduğu Ebu Zuhur'a milisler ulaştı. Savunma hattının başında yer alan Heyet Tahrir'uş Şam, Ahrar'uş Şam, Türkistan İslam Cemaati ve diğer gruplar Ebu Zuhur düşmesin diye büyük mücadeleler vermesine rağmen yeteri kadar destek alamadıklarından dolayı geri çekilmek zorunda kaldı. Ebu Zuhur ve bölgesi düştü.HEYET TAHRİR'UŞ ŞAM KOMUTANI EL HUMSİ ''EN SEÇKİN KARDEŞLERİMİZİ ŞEHİD VERDİK''

Hey'et Tahriru'ş Şam mücahidlerini, bölgeyi teslim etmekle itham edenlere ise el-Humsi şunları söyledi: "Bunda şüphe eden, meydana gelsin ve kendi gözleriyle görsün. En seçkin kardeşlerimizi şehid verdik. Şeyh Fatih'ten başlayan emirlerimiz ve Hey'et'te bulunan son askere kadar en önlerdeyiz. Rejim bir bölgeyi ancak bizim bedenlerimizi çiğneyerek alabilir. Astana'yı imzalayan, toplantılarına katılan ve tebrik eden biz değiliz.'' dedi.

MUHALİFLER RUSYA'NIN UÇAĞINI DÜŞÜRDÜ

Bölgede şiddetli çatışmalar yaşanırken, Ebu Zuhur'u ele geçiren Esed Rejimi ilerleyişine devam etmeye başladı. Rusya bölgede sivil yerleşim bölgelerini ağır bombardımana tutarken Heyet Tahrir'uş Şam Grubu MANPADS silahı (omuzdan ateşlenen hava savunma silahı) tarafından Rus uçağını düşürdü. Uçağın düşmesiyle beraber Rusya ve Esed Rejimi intikam alırcasına bölgede klor gazıyla katliam bombardımanla yıkım gerçekleştirmeye başladı.

FEYLAKUŞ ŞAM, NURETTİN ZENGİ, CEYŞU İDLİB EL-HUR GRUPLARI İDLİB'TEN BİRLİKLERİNİN BİR KISMINI ÇIKARARAK ZEYTİN DALI OPERASYONUNA KATILDI

Afrin'e hareket eden konvoydan görüntüler;

Muhalif gruplar özgürleştirilmiş toprakları savunmak amacıyla ortak bir operasyon odası kurdu. 'Dahru'l-Ğuzat' (İşgalcilerin Def Edilmesi) Operasyon odasının açıklanmasının yaklaşık bir kaç saat sonra bölgede yer alan Feylaku'ş-Şam, Zenki Hareketi ve Ceyşu İdlib el-Hur gruplarına bağlı büyük askeri konvoylar, Zeytin Dalı operasyonuna katılmak için özgür İdlib kırsalından Türkiye topraklarına doğru hareket etti. (İBA-HABER)

ESED VE RUSYA DURMAYINCA MUHALİFLER OPERASYON ODASINI KURDU

IŞİD unsurları bölgede sürekli olarak Muhalif bölgelere saldırırken, Esed Rejimi Rusya'nın hava desteğiyle bölgede ilerleme girişimlerine devam ediyor. Bölgede tahmini olarak Rejim unsurları İDLİB'in merkezine doğru günde 2km. ilerleme kaydediyor'Dahru'l-Ğuzat' Operasyon odasını kuran Muhalifler sert bir savunma hattı oluşturarak Rejim'in ilerleyişini durdurmak için operasyon başlattı. Operasyonda başta Heyet Tahrir'uş Şam, Türkistan İslam Cemaati, Ahrar'uş Şam yer alırken Ceyşul İzze, Ceyşul Nasr gibi bazı ÖSO gruplarıda operasyon odasına destek verdi.'İŞGALCİLERİN DEF EDİLMESİ' OPERASYON ODASIYLA KAYBEDİLEN 5 NOKTA GERİ ALINDI

Muhaliflerin kurduğu operasyon odasından sonra, Esed Rejiminin bölgede ilerleyişinin durdurulduğu karşı saldırıyla kaybedilen Tel Kelbe, Tavilul Haleb, Tel Tavilul Haleb, Ketibetul Mehcure ve Zehebiye noktaları (5 kontrol noktası) yeniden kontrol altına alındı.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana