Video Foto Galeri Yazarlar
22.8.2018 - Çarşamba

İdlib'te Son durum Nedir? TV ve gazetelerde çıkan yalan haberlerle alakalı açıklama

Okunma: 9567
SURİYE 11 Ekim 2017 11:23
Videoyu Aç İdlib'te Son durum Nedir? TV ve gazetelerde çıkan yalan haberlerle alakalı açıklama

İdlib'teki Son durum nedir? TV ve gazetelerde çıkan gerçeği yansıtmayan haberler hakkında açıklama.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

Dünya'nın ve Türkiye'nin gündeminde olan İdlib'te şuana kadar neler oluyor? TV ve gazetelerde çıkan gerçeği yansıtmayan haberlerle alakalı açıklamamız.

ISLAHHABER olarak yakından takip ettiğimiz İdlib gündemi hakkında net ve somut adımlar olmamakla beraber yapılan açıklamalar yetkili ağızlardan yapılmadığından dolayı çoğu iddia olan haberi yapmaktan kaçınmaya özen gösterdik. Şuana kadar ne Heyet Tahrir'uş Şam nede Türkiye tarafından ''İdlib müdahalesi'' konusu hakkında detaylı, net ve içeriği hakkında bir açıklama yapılmamıştır.

HTŞ, TSK ve MİT yetkililerin İdlib'in içerisinde görüştüklerini daha önce sitemizden duyurmuştuk. (İLGİLİ HABER LİNKİ: https://www.islahhaber.net/tsk-yetkilileri-idlib-ten-hts-kontrolunde-cikis-yapti-192463.html Fakat bu anlaşmanın detayları, şartları olumlu yada olumsuz geçtiği hakkında en ufak bir ayrıntı olmamasına rağmen Türkiye ve İdlib bölgesinden ortaya iddialar atılmış ''şöyle,böyle'' olacak diye defalarca haberler yapılmıştır. Bu iddiaların iki tarafında yetkili makamlarından açıklama yapılmaksızın ortaya atılmasını tutarlı bir tarafı olmadığı gibi gerçeği yansıtmamaktadır.

Özellikle basında ve televizyonlarda çıkan ''TSK İdlib'e girdi, ÖSO HTŞ'ye saldırıyor'' gibi başlıklarda tamamen hayal ürünü olup hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Şuana kadar TSK'ya ait unsurlar İdlib sınırının önü haricinde hiçbir şekilde şehre giriş yapmamış ve çatışma yaşanmamıştır. TSK'nın desteklediği ÖSO'da İdlib'te ne bir çatışma yaşamış nede giriş yapmıştır.


Akşam saatlerinde AHABER'de çıkan bir haberden örnek verecek olursak. Görüntülerde ÖSO ile HTŞ savaşıyor gibi ekrandan görüntüler yayınlanmış ve bölgede hiçbir çatışma olmamasına rağmen sanki bir çatışma ortamı yaşanıyor izlenimi verilmiştir. Halbuki görüntülerde yer alan kişiler Heyet Tahrir'uş Şam'ın savaşçıları olmakla beraber çatışmanın yaşandığı yer Hama kırsalında yer alan Ebu Dali köyüdür. Görüntülerdekiler HTŞ savaşçılarının saldırdıkları kişiler Esed rejimi askerleridir.

Bu ve benzeri haberler TV ve gazetelerde bu günlerde aşırı derecede görülmektedir. Açıklamamızın başında belirttiğimiz gibi şuanda İdlib'te bir çatışma olmamakla beraber şehre TSK yöneticileri ve gözlemcileri haricinde hiçbir birlik intikal etmemiştir. ÖSO ait hiçbir unsurda şehirde bulunmamaktadır.

İdlib sınırında bunlar yaşanırken Heyet Tahrir'uş Şam unsurları Son bir haftadır Hama kırsalında Esed rejimi ile savaşmakta ve bölgede saha hakimiyetini genişletmektedir. Son olarak Rejim'in işgüzarlığıyla IŞİD ve HTŞ karşı karşıya bırakılarak savaşmış ve HTŞ IŞİD'i Hama kırsalından çıkarmayı başarmıştır. İLGİLİ HABER https://www.islahhaber.net/isid-rejim-bolgesinden-gelerek-hts-ye-saldirinca-192464.html

İdlib hakkında detaylı açıklamalar ve net bilgiler geldikçe ISLAHHABER olarak vakit kaybeden sizlerle paylaşmaya gayret edeceğiz İnşallah.


Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder