Video Foto Galeri Yazarlar
22.8.2019 - Perşembe

İdlib'teki bombardımanlar can almaya devam ediyor

Okunma: 7398
SURİYE 29 Temmuz 2019 11:16
Videoyu Aç İdlib'teki bombardımanlar can almaya devam ediyor

Suriye’nin kuzeybatısında bulunan İdlib bölgesinde, rejime ait savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarında, 8’i çocuk 15 sivil hayatını kaybetti. Öte yandan aynı saatlerde ülkenin güneyinde rejim güçlerini hedef alan bir bombalı saldırı gerçekleşti.

KahveKitap
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığı bilgilere göre sivillerin oturduğu binaların hedef alınması sonucu sadece Eriha’da 7’si çocuk 11 sivil hayatını kaybetti.

AFP foto muhabiri, ‘Beyaz Baretliler’ adlı sivil kurtarma kuruluşu sağlık çalışanlarının, moloz yığınları altında, toz ve kanlar içinde ölmüş bir çocuk bulduklarını aktardı. Aynı kaynak, ilk yardım çalışanlarından birinin, bombalanan bir binadan çıkarılmış genç bir erkek cesedini omzuna alarak bir kamyonetin arka koltuğuna taşıdığını aktardı.

Yine AFP’nin foto muhabirinin aktardığı bilgilere göre tamamen yıkılmış binaların yakınındaki yarısı çökmüş vaziyette bulunan bir binada ise kurtarma ekipleri moloz yığınları arasında arama çalışmalarına devam edyior.

Nisan ayının sonlarından bu yana, İdlib ve çevresindeki Halep, Hama ve Lazkiye bölgelerinde Suriye rejimi ve Rusya’ya ait savaş uçakları neredeyse her gün hava saldırıları gerçekleştiriyor. 

SOHR’un aktardığı diğer bilgilere göre dün, Rus savaş uçakları tarafından Hama’nın kuzeyinde araçları hedef alınan sivil kurtarma ekiplerinin 3 üyesi hayatını kaybederken, rejim uçaklarının İdlib’teki bir tarlaya gerçekleştirdiği hava saldırısında bir çocuk hayatını kaybetti.


Eriha’da tam bir trajedi yaşanıyor

Eriha’da ise tam bir trajedi yaşanıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşılan ve bombardımanın ardından yıkılan bir evde henüz 1 yaşındaki kardeşini asılı kaldığı yerden düşmemesi için tutmaya çalışan 5 yaşındaki küçük kızın yer aldığı yürek sızlatan kare, yaşananları tüm çıplaklığıyla gözler önüne serdi.

Yaklaşık 3 milyon kişiye ev sahipliği yapan İdlib, Heyet-u Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) kontrolü altında. 


3 ayda 190’ı çocuk 750 sivil hayatını kaybetti

SOHR’un aktardığı verilere göre rejim ve Rus savaş uçaklarının 3 aydır devam eden bombardımanlarında, şimdiye kadar 190’ı çocuk 750’den fazla sivil hayatını kaybetti.

İngiltere merkezli Çocukları Kurtarın Vakfı’nın (Save the Children) verilerine göre İdlib’de son 4 ayda öldürülen çocuk sayısı, 2018 yılı boyunca öldürülen çocuk sayısından daha fazla.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre Nisan ayından bu yana yaşanan şiddet olayları nedeniyle 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından geçtiğimiz Cuma günü yapılan açıklamada, güvenli olmadığı ve temel hizmetler ulaşmadığı için bazı şehir ve köylerin tamamen boşaltılmış halde olduğu belirtildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder