Video Foto Galeri Yazarlar
12.12.2019 - Perşembe

İdlib ve çevresine son üç günde 3 binin üzerinde saldırı düzenlendi

SURİYE 22 Haziran 2019 12:01
Videoyu Aç İdlib ve çevresine son üç günde 3 binin üzerinde saldırı düzenlendi

Suriye rejim güçleri ile muhalif güçler arasında Hama’nın kuzey kırsalında çatışmalar sürerken, İdlib kentine yönelik hava saldırılarında 8’i çocuk 25 kişi hayatını kaybetti. Bölgede son 3 günde havadan ve karadan 3 binin üzerinde saldırı düzenlendiği aktarıldı.

KahveKitap
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre, savaş uçakları, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisindeki Maaratinuman ilçesi, El Mastume, Hiş, Marrethırme ve El Habit köyleri ile Hama ilinin kuzey kırsalındaki Latamine ilçesi, Arbain beldesi, Cubbeyn ve Tel Meleh köylerine 54 hava saldırısı gerçekleştirdi.

Gözlemevi’nin açıklamasında, 72 saat içerisinde Hama’nın kuzeyi ve İdlib’de havadan ve karadan 3 binin üzerinde saldırı gerçekleştiği belirtilirken, çatışmalar sonucu sivil, rejim ve muhalif güçlerden 205 kişinin öldüğü aktarıldı.

Son çatışmalarla birlikte İdlib’de Gerginliği Azaltma Bölgesi’nin ilan edildiği 30 Nisan’dan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı bin 869’a yükseldi.

Halihazırda 3 milyona yakın kişinin yaşadığı İdlib ve çevresinde, Rusya ve Türkiye arasında silahsızlandırılmış bölge kurulması noktasında anlaşma sağlansa da bu uygulanamadı. Bölgede son iki aydır şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

SOHR’un açıklamasında, İdlib kentine bağlı Maarratu'n Numan ilçesindeki yaralı bir kadını yakınlardaki hastaneye taşıyan ambulansa düzenlenen saldırı sonucu araç içerisindeki ilk yardım görevlilerinden 3’ünün ve yaralı kadının hayatını kaybettiği bildirildi.

BM verilerine göre İdlib ve çevresinde çatışmaların patlak verdiği Mayıs ayından bu yana 23 hastane saldırılara maruz kalırken, 330 bin kişi yerinden edildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Salı günkü açıklamasında, İdlib bölgesinde devam eden çatışmalar konusunda endişelerini dile getirerek, Türkiye ve Rusya’ya, durumu istikrara kavuşturmaları çağrısında bulundu.

Guterres, “Özellikle, (İdlib'de) artan aktörlerin katılımıyla durum tehlikeli bir hal aldı. Bunun korkunç bedelini de yine siviller ödüyor” ifadelerini kullanmıştı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca