Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

İngiliz İstihbaratı: Terör sosyal medyadan yönetiliyor

GÜNDEM 4 Kasım 2014 22:52
Videoyu Aç İngiliz İstihbaratı: Terör sosyal medyadan yönetiliyor

İngiltere'nin teknik istihbarat birimi GCHQ Direktörü, sosyal medya mecralarının terör gruplarının sevk ve idare merkezi haline geldiğini söyledi.

İngiliz istihbaratı, sosyal medya mecralarının 'terör' gruplarınca etkin bir şekilde kullanıldığını dile getirdi. İngiltere'nin Teknik İstihbara Birimi (GCHQ)'nun Direktörü Robert Hannigan, sosyal medya mecralarının, suç ve 'terör' grupları tarafından sevk ve idare merkezi olarak kullanıldığını söyledi.

İngiliz istihbaratçı Hannigan, ABD'li teknoloji şirketlerinin bu durumu reddettiğini söylerken, IŞİD'i yenmek için mücadele ettiklerini ve bu şirketleri kendilerine bu konuda yardım etmeleri konusunda uyardıklarını da belirttib.

Hannigan, açıkça herhangi bir şirketin ismini söylemedi ancak IŞİD gruplarının Facebook, Twitter ve Whatsapp'ı etkin şekilde kullandığı biliniyor. Hannigan, Financial Times için kaleme aldığı makalesinde, "Bu gruplar, (sosyal medya sitelerinden) fazla hoşlanmamalarına rağmen, onları sevk ve idare konusunda oldukça etkin şekilde kullanıyorlar" ifadelerini kullanıyor.

İngiliz istihbaratçının açıklamaları, bazı çevrelerden tepki çekti. Güvenlik güçlerinin internet sitelerine istedikleri şekilde giriş çıkış yaptıklarını ve her türlü bilgiye rahatlıkla ulaşabildiklerini belirten bazı çevreler, Hannigan'ın açıklamalarına tepki gösterdi. 

İnternetteki kişisel bilgilerin gizliliği için kampanyalar düzenleyen Uluslararası Gizlilik isimli sivil toplum kuruluşunun başkan yardımcısı Eric King, Hannigan'ın açıklamalarının 'üzücü' olduğunu söyledi. 


1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM