Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2018 - Cumartesi

İngiliz vekillerden Barzani'ye: Bağımsızlıktan vazgeçme

Okunma: 1183
GÜNDEM 5 Kasım 2017 15:10
Videoyu Aç İngiliz vekillerden Barzani'ye: Bağımsızlıktan vazgeçme

İngiltere Parlamentosu’nun üst kanadı olan Lordlar Kamarası’ndan bir grup parlamenter, IKBY'deki referanduma ilişkin 'Barzani bağımsızlıktan vazgeçmemeli' dedi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'ye yakın yayın organı Rudaw'a konuşan Lordlar Kamarası'ndan bir grup parlamenter, "Barzani bağımsızlıktan vazgeçmemeli" dedi.

"ZENGİN PETROL YATAKLARI VAR"

Rûdaw'a konuşan İngiltere İşçi Partisi'nden parlamenter Lord Donald Anderson, şunları söyledi: “Şüphesiz Kuzey Irak'taki tartışmalı bölgelerde zengin petrol yatakları bulunuyor. Söz konusu bölgelerde Kürt, Arap, Ezidi ve Hristiyan gibi farklı etnik ve dini oluşumlar yaşıyor. Bu bölgelerin demografik yapısı ve isimleri değiştirilmemeli.”


 

"VAZGEÇMEYİN, BAĞIMSIZLIK İÇİN DEVAM EDİN"

Liberal Demokrat Parti Sözcüsü Lord John Shiple da, “Bölgede güç kullanılmasına razı olamayız. Yapılan referandum sonucu IKBY'nin elinde güçlü bir silahtır. Kürtler, dünyaya seslerini duyurana kadar bağımsızlık kampanyalarına devam etmeli” ifadelerini kullandı.

"DESTEKLEMELİYİZ"

İngiliz siyasetçi Frank Hayn da, “IKBY'ye yapılanlar hiç adil değil. Onların desteğe ihtiyacı var ve bu konuda biz de üzerimize düşeni yapmalıyız” diye konuştu.

KÜRT PARLAMENTER: İNGİLTERE DEVREYE GİRMELİ

Öte yandan, Irak Parlamentosu Maliye Komisyonu Üyesi Kürt parlamenter Ahmed Reşid de, Kürtlerin Bağdat'ta haklarını elde etmesi için Birleşmiş Milletler (BM) veya İngiltere'nin devreye girmesi gerektiğini söyledi.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder