Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

İngilizlerden Musul açıklaması: Şüphesiz sivil kayıplar olacak !!!

Okunma: 2665
IRAK 18 Ekim 2016 19:10
Videoyu Aç İngilizlerden Musul açıklaması: Şüphesiz sivil kayıplar olacak !!!

İngiltere Savunma Bakanı Fallon Musul operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Operasyon çok kalabalık bir meskun alanda gerçekleşiyor. Zararlar kaçınılmaz ve hiç kuşkusuz sivil kayıplar da olacak" ifadelerini kullandı.

İngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Musul savaşında başlatılan askeri harekatın kalabalık meskun bir bölgede yaşandığını belirterek, "Hiç kuşkusuz sivil kayıplar da olacak. Irak hükümeti, birliklerinin uluslararası insani yasalar ve Cenevre Konvansiyonuna bağlı hareket edeceğinin garantisini verdi." dedi.

İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası'nda Musul savaşıyla ilgili düzenlenen özel oturumda konuşan Fallon, savaş ve İngiltere'nin savaşa yaptığı katkıyla ilgili bilgi verdi.

İngiliz askeri uzmanların Irak ordusuna ve Peşmerge güçlerine son 2 yıl içinde kapsamlı eğitim verdiğini anlatan Fallon, eğitimlerin patlayıcılar, keskin nişancılarla mücadele ve tahliye konularında yoğunlaştığını söyledi.

İngiliz Hava Kuvvetlerine ait uçakların sürmekte olan savaş karadaki Irak ve Peşmerge unsurlarına yoğun hava desteği ve istihbarat sağladığını kaydeden Fallon, İngiliz uçaklarının İŞİD'e karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde son günlerdeki hava operasyonlarının yarısından fazlasında Musul ve çevresini hedef aldığını bildirdi.

"Felluce'nin Şii milislerce İŞİD'den alınması sırasında yaşanan katliamların ışığında Musul savaşında böyle olaylara karşı ne gibi tedbirler alındığının" sorulması üzerine de Fallon, şunları söyledi:

 

 Bu son derece meşru bir kaygı. Musul'un kuşatılması sırasında hangi birimlerin, nereye girmeye izinli olduğunu belirleyen kırmızı çizgiler çizildi. Bağdat'taki ve Erbil'deki herkes, Irak hükümetinin Şii ve Sünni üyeleri, bu operasyonun sonunda Musul'un çoğunluğunu oluşturan Sünni nüfusa kente dönmeleri halinde güven içinde olacaklarının garantisini vermek gerektiğinin farkında"


Fallon, Musul operasyonunda sivil kayıpların önlenmesine yönelik ne gibi tedbirler alındığıyla ilgili bir soru üzerine, "Operasyon çok kalabalık bir meskun alanda gerçekleşiyor. Zararlar kaçınılmaz ve hiç kuşkusuz sivil kayıplar da olacak. Irak hükümeti, birliklerinin uluslararası insani yasalar ve Cenevre Konvansiyonuna bağlı hareket edeceğinin garantisini verdi. Bu, bizim verdiğimiz eğitimin de parçasıydı." diye konuştu.

 
Kaynak : yeni şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |