Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

İngilizlerin ‘Kurban Bayramı’ merakı

Okunma: 2134
DÜNYA 22 Ağustos 2018 13:24
Videoyu Aç İngilizlerin ‘Kurban Bayramı’ merakı

Dünyaca ünlü arama motoru Google’ın verileri, İngiliz halkının, Kurban Bayramı’na dair ilgisini ortaya koydu. Veriler, İngilizlerin, kurbanın anlamı ile Müslümanların Kurban Bayramı’nı neden ve nasıl kutladığını merak ettiğini gözler önüne serdi.

Kurban Bayramı, İngilizlerin çokça ilgilendikleri politik, ekonomik ve teknik meseleleri geride bırakarak Google’da en çok aradıkları konular listesinde ikinci sırada yer aldı.

İngiliz tabloid gazeteler, Müslümanlar tarafından kullanılan ve “Bayramınız Kutlu Olsun” anlamına gelen “Eid Mubarak” ifadesi, buna nasıl karşılık verileceği ve Arapça’da doğru telaffuzunun nasıl olduğuna ilişkin çeşitli yayınlar yaptı.Ekspres gazetesi web sitesi, dün en çok okunan konular listesinde bulunan Kurban Bayramı’na ilişkin üç yazı yayınladı. Bunlar arasında en çok okunan “Kurban Bayramı’nı kutlamak için kullanabileceğiniz tebrikler ve İfadeler” isimli yazı oldu.

Metro, The Sun ve Daily Star gibi diğer popüler gazeteler de bayram hakkında benzer temalı yayınlar yaptı.Britanya’da yapılan en son resmi nüfus sayımına göre, sayıları 2.7 milyona ulaşan Müslüman nüfus, toplam nüfusun yüzde 5’ini oluşturuyor.

Google verilerine göre, yalnızca Pazartesi akşamı İngiltere Premier Lig’deki Liverpool-Crystal Palace maçına ilişkin aramalar, Kurban Bayramı’nın önüne geçti.

Kaynak : şark el-avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder