Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

İngiltere’de İslamofobi: Son 6 ayda 608 saldırı

Okunma: 349
DÜNYA 1 Aralık 2018 13:43
Videoyu Aç İngiltere’de İslamofobi: Son 6 ayda 608 saldırı

İngiltere’deki ‘Müslümanlara yönelik saldırıları izleme grubu’ tarafından hazırlanan raporda 2018 yılının Ocak ayından Haziran ayına kadar geçen sürede ırkçı sebeplerle 685, Müslümanlara duyulan nefret nedeniyle de 608 saldırı gerçekleştirildiği belirtildi.

KahveKitap
Çoğu saldırı sokaklarda meydana geldi

Geçtiğimiz Perşembe günü yayınlanan rapor, Müslümanları hedef alan ve sayıları 608’e ulaşan saldırıların çoğunun sokaklarda meydana geldiğini ortaya koydu. Grup, saldırıların yüzde 45.3’ünün internet ortamında doğrudan gerçekleştiğini belirtti. Saldırılar doğrudan mülkleri de hedef aldığı gibi ırk ayrımını da kapsadı.

Sosyal medya etkisi

Rapor, internet aracılığıyla gerçekleştirilen saldırıların yüzde 59’unun Twitter üzerinden yapıldığını ortaya koydu. Saldırıların geri kalanı Facebook ve diğer sosyal platformlar aracılığıyla gerçekleşti. Raporda, İslamofobi nedeniyle gerçekleştirilen saldırıların yüzde 58’inin Müslüman kadınları hedef aldığının altı çizildi.

En çok saldırı kadınlara

Müslüman kadınların topluma aykırı olarak kabul edildiğinin belirtildiği raporda, Müslüman erkeklerin tespit edilmesine kıyasla kadınların giyim şekilleri nedeniyle daha kolaya ayırt edildikleri belirtildi. Müslüman kadınlar geleneksel bir açıyla bakılması, zayıf, itaatkar, boyun eğen olarak görülmeleri nedeniyle erkeklere oranla daha çok saldırıya maruz kaldıkları vurgulandı. Rapora göre, yasa uygulayıcıları, akademik kurumlar ve hatta işyeri bile Müslümanlara olumsuz muamelede bulunuyor.

Müslümanların hayatlarını etkiliyor

Çalışmaya göre bu tür nefret, ayrımcılık ve ırkçılık eylemleri ırkçı kişilerle sınırlı kalmıyor. İslamofobi, toplu taşıma, alışveriş, iş ve seyahatte de Müslümanları hayatlarının tüm yönlerinde etkiliyor.

Endişeler her geçen gün artıyor

Son yıllarda Müslümanlara karşı duyulan İslamofobi, çok çeşitlendi. Geçtiğimiz Nisan ayında ‘Müslüman’ı Cezalandırma Günü’ adıyla bir kampanya düzenlenerek İngiliz parlamentosundaki Müslüman üyelere, camiler, iş yerleri ülkede yaşayan sıradan Müslümanlara dahi düşman mektuplar gönderilmişti.
Kaynak : şark el-avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder