Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

İngiltere'den Hürmüz uyarısı: Bölgeden uzak durun

Okunma: 551
DÜNYA 20 Temmuz 2019 16:26
Videoyu Aç İngiltere'den Hürmüz uyarısı: Bölgeden uzak durun

İngiltere, İran’ın ülkesine ait iki gemiyi alıkoymasının ardından, İngiliz gemilerine geçici olarak Hürmüz Boğazı dışında bir bölgede kalmalarını söyledi.

KahveKitap
İngiltere Hükümeti Sözcüsü, hükümetin gece düzenlenen olağanüstü kabine toplantısın ardından yaptığı açıklamada, “İran'ın uluslararası seyrüsefer için kabul edilemez hamleleri konusunda derin endişe duymaya devam ediyoruz. İngiliz gemilerine geçici olarak bölge dışında kalmalarını tavsiye ettik. Hafta sonu ek toplantılar yapılacak ve uluslararası ortaklarımızla yakın temas halinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Sözcü, İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt’un daha önce yaptığı açıklamayı tekrar ederek, sorun çözülmediği takdirde korkunç sonuçlar doğuracağını söyledi.

Öte yandan Hunt, İran’ın ülkesine ait iki gemiyi alıkoymasının ardından bugün yaptığı açıklamada, “Körfez’de dün yaşanan olaylar, Cebelitarık'ın Suriye'ye giden petrolü yasal olarak alıkoymasının ardından İran'ın yasa dışı ve istikrarı bozucu davranışların olduğu tehlikeli yolu seçeceğine dair endişe verici işaretler barındırıyor. Dün de dediğim gibi cevabımız düşünülmüş fakat güçlü olacak” ifadelerini kullandı.

İran tarafından dün yapılan açıklamada, “Stena Impero adlı İngiliz petrol tankeri, denizcilik kurallarına riayet etmemesi nedeniyle Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri Birinci Bölge Birliği tarafından durduruldu. Müdahalenin ardından yasal prosedürler için İran kıyılarına çekilerek Liman İdaresi’ne teslim edildi” ifadelerine yer verildi.

İngiliz gemisine alıkonulduğu açıklaması, Cebelitarık Yüksek Mahkemesi’nin İran'a ait Grace 1 tankerine 30 gün daha alıkonulmasına kararından saatler sonra geldi.

4 Temmuz’da İran’a ait 2.1 milyon ham petrol taşıyan tankere İngiliz deniz kuvvetleri ve Cebelitarık polisi tarafından el koyulmuştu.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder