Video Foto Galeri Yazarlar
24.8.2019 - Cumartesi

İngiltere Körfez'e bir savaş gemisi daha gönderdi

Okunma: 448
GÜNDEM 28 Temmuz 2019 18:35
Videoyu Aç İngiltere Körfez'e bir savaş gemisi daha gönderdi

İngiltere Savunma Bakanlığı, İran’ın tehditleri nedeniyle petrol tankerleri ve diğer gemilere yönelik güvenlik önlemlerini güçlendirmek amacıyla gönderilen ikinci savaş gemisinin de Körfez'e ulaştığını açıkladı.

KahveKitap
Bakanlık, Körfez’e ulaşan geminin, Kraliyet Donanması’na ait ‘HMS Duncan’ adlı bir savaş gemisi olduğunu belirtti.

Şarku'l Avsat'ın edindiği bilgilere göre HMS Duncan, Hürmüz Boğazı'ndan geçen İngiliz bandıralı gemilere eşlik eden HMS Montrose’a katılacak.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, yaptığı açıklamada, Hürmüz Boğazı’ndan özgürce geçme hakkının, yalnızca İngiltere için hayati öneme sahip olmadığını, aynı zamanda İngiltere’nin ortakları ve uluslararası müttefikleri için de büyük öneme sahip olduğunu vurguladı. İngiliz Bakan Wallace, “Biz, savaş gemilerinin eşlik etmek zorunda kalmadığı diplomatik bir karar için baskı uygulamaya devam ederken, Kraliyet Donanması, güvenli bir ortam sağlanıncaya kadar İngiliz gemilerini korumaya devam edecek” şeklinde konuştu.

İngiltere, Cebelitarık Boğazı’nda İran’a ait bir gemiyi alıkoymuştu. Bu olaydan iki hafta sonra İran’ın İngiliz bandralı bir gemiyi alıkoyması bölgedeki tansiyonu iyice yükseltti.

Öte yandan geçtiğimiz hafta, Fransa, İtalya ve Danimarka, İngiltere tarafından öne sürülen Hürmüz Boğazı'ndaki seyrüsefer güvenliğini sağlamak üzere Avrupa liderliğinde bir deniz misyonu oluşturma önerisine ilk destek veren ülkeler olduklarını açıklamışlardı.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder