Video Foto Galeri Yazarlar
18.1.2020 - Cumartesi

İnsafsızlık sınırı aştı!

GÜNDEM 8 Eylül 2015 10:41
Videoyu Aç İnsafsızlık sınırı aştı!

Dünyanın en büyük göçmen krizlerinden biri yaşanırken, çoğunluğu Suriyelilerden oluşan mülteciler Avrupa'ya girmek için çıktıkları zorlu yolculukta hayatta kalma mücadelesi veriyor. Her gün yürek burkan görüntülere neden olan Avrupa ülkelerinin sınırlarında bugüne, tel örgülerin altından geçmeye çalışan bir kız çocuğunun Danimarka polisi tarafından tekmelenmesi damgasını vurdu.

Kıyam Terzi
İkinci Dünya Savaşından bu yana dünyanın en büyük mülteci krizlerinden biri yaşanırken, ortaya çıkan görüntüler yürek yakmaya devam ediyor. Avrupa'ya girmek için zorlu yolculuğa çıkan çoğunluğunun Suriyelilerden oluştuğu mültecilerin arasında kadın ve çocuk sayısı oldukça fazla.
 
Tel örgütün ardından tekmeledi
 
Mülteci krizinin tırmandığı şu günlerde, Macaristan'ın sınırına dikenli tel ördürmesi tepki toplamıştı. Diğer Avrupa ülkelerinin "Ülkemize almayalım ama para verelim" mesajı da büyük tepkiye yol açmıştı. Danimarka sınırında, tel örgülerin altından geçmeye çalışan bir kız çocuğunun Danimarka polisi tarafından tekmelenmesi ise bugüne damgasını vurdu.
 
Danimarka mülteci gelmesin diye ilan verdi
 
Danimarka, dün Suriyeli sığınmacıların ülkeye gelmesini önlemek için Lübnan gazetelerine İngilizce ve Arapça ilanlar verdiğini duyurdu. İlanlarda, sığınmacılara yapılan sosyal yardımların yarıya indirildiği, ülkede geçici oturum alanların ilk yıl için ailelerini yanlarına aldıramayacağı, süresiz oturum iznine ancak beş yıl sonunda başvurulabileceği, süresiz oturuma başvuranların Danca konuşması ve anlaması gerektiği, iltica talebi reddedilenlerin kısa süre içinde sınır dışı edileceği ve sınır dışı işlemlerini hızlandırmak için özel bir merkez kurulduğu belirtildi.

Muhalifler tepkili: Danimarka sorumluluk almıyor
 
Danimarka'nın Radikal Sol Partisi Lideri Morten Östergaard, hükümetin sığınmacı krizinde yeterli sorumluluk almadığını savundu.
 
Danimarka'nın resmi ajansı Ritzau'nun haberine göre, Östergaard, ülkesinin sığınmacılar konusunda tıpkı Almanya gibi üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Başbakan Lars Lökke Rasmussen'e daha fazla sorumluluk alma çağrısında bulunan Östergaard, "Danimarka hükümeti, sığınmacı krizinde yeterli sorumluluk almıyor. Almanya'nın yaptığı 'Çözümdür' diyemeyiz. Almanya da zaten böyle demiyor ancak bu, Merkel'den krizin bütün Avrupa'nın ortak problemi olduğuna ve hiçbir ülkenin kendi başına hareket etmemesine dair yeni bir sinyal" diye konuştu.
Kaynak : Yeni Şafak, AA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Kıyam Terzi
FES TURİZM