Video Foto Galeri Yazarlar
20.8.2019 - Salı

İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW’den Suriye’nin El-Hol mülteci kampına destek çağrısı

Okunma: 8178
SURİYE 28 Temmuz 2019 12:18
Videoyu Aç İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW’den Suriye’nin El-Hol mülteci kampına destek çağrısı

Merkezi ABD'de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü HRW, Birleşmiş Milletler’e (BM), insani yardım ajanslarına ve bağışçılara Suriye’deki el-Hol mülteci kampına acil yardım çağrısında bulundu.

KahveKitap
HRW, kampta vatandaşları bulunan devletlere, söz konusu kişilere tercih etmeleri halinde ülkelerine dönmeleri için güvence vermesini istedi. Örgüt ayrıca federasyon yönetimine uluslararası hukukta öngörüle mülteci haklarını gözetmeleri çağrısında bulundu.

Örgüte bağlı gözlemcileri geçen Haziran ayında kampı üç kez ziyaret ederek, mültecilerin içinde bulunduğu koşulları yakından gözlemlemişti.

HRW’nin gözlemlerine yer verilen raporda, yabancıların tutulduğu El Hol Kampı'ndaki ortak tuvaletlerde kanalizasyon sisteminin bulunmadığı, lağım suyunun çadırlara taştığı, burada kalanların solucanların bulunduğu tankerlerdeki hijyenik olmayan sudan içtiği ifadelerine yer verildi.

Raporda, bedenleri zayıflamış, derisi dökülen, karnı şişmiş küçük çocukların, kavurucu sıcakların altında ağır çöp kokularının sardığı bir ortamda kurulu çadırların içerisinde bulunduğu belirtiliyor.


Şiddetli kriz

70 bine yakın kişinin kaldığı kampta, çoğu Suriye ve Iraklı vatandaşların yanı sıra yabancı uyruklu IŞİD unsurların ailelerinin sayısı 11 bine ulaşıyor. Sadece çocuk ve kadınlardan oluşan bu kişiler kampa ek bir kısımda tutuluyor.

HRW’ye konuşan federasyon yönetimi yetkilileri, kadın ve çocukları yargılama niyetinde olmadıklarını ifade ediyorlar. Federasyon yönetimi, daha önce birçok kez bu ailelerin vatandaşı oldukları devletlerle iletişim kurarak, ülkeye geri alma çağrısında bulunsa da, söz konusu ülkelerin bu çağrılara yanıtı neredeyse yok denecek kadar sınırlı bir seviyede kaldı.

Abdulkerim Ömer, “Uluslararası toplumun bizi terk ettiğini düşünüyoruz. Bu yabancılarla ilgilenmek bizim için büyük bir sorun oluşturuyor. Bu ülkelerin vatandaşlarını geri almaları ve rehabilitasyon sürecine tabi tutmaları gerekir” dedi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Terör ve Terörle Mücadele Üst Düzey Araştırmacısı Letta Tayler, “Hol kampının ek kısmındaki şartlar kabul edilemez ve makul değil. Vatandaşların haklarında hiçbir suçlama olmadan ne zamana kadar süreceği belli olmayan sürelerle tutuklu kalması sorunun daha da büyümesinden başka bir sonuç vermeyecektir” diye konuştu.

Şarku'l Avsat'ın Independent Arabia kaynaklı haberine göre, Ayrıca kampın güvenlik durumu gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Geçtiğimiz günlerde IŞİD’li bir kadın kamptaki koruma görevlilerinden birini sırtından bıçaklamış, görevli Haseke kentindeki bir hastaneye sevk edilmişti. Olayın ardından failin bulunması için yoğun güvenlik önlemleri alındı.


Talepler ve öneriler

HRW, kampla ilgili hazırladığı raporun son kısmında bazı talep ve önerilere yer verdi. Buna göre, kamptaki yabancı uyruklu annelerin çocuklarıyla birlikte ülkelerine dönebilmesine imkan sağlayacak güvencelerin verilmesi gerektiği belirtiliyor.

Bağışçı ülkelere kamptaki yaşam şartlarının iyileştirilmesi hedefiyle daha fazla yardım çağrıları yapılırken, federasyon yönetiminden de kampta sağlık ve tıbbi imkanları iyileştirilmesi talep ediliyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder