Video Foto Galeri Yazarlar
25.6.2019 - Salı

Irak, sel nedeniyle İran sınır kapısı eş-Şeyb’i kapattı

Okunma: 503
DÜNYA 6 Nisan 2019 18:18
Videoyu Aç Irak, sel nedeniyle İran sınır kapısı eş-Şeyb’i kapattı

İran’ın güneyindeki köyler sel suları altında kalmaya devam ederken Bağdat bugün, İran sınırındaki eş-Şeyb Sınır Kapısı’nın ikinci bir emre kadar kapatıldığını açıkladı.

İran Devlet Televizyonu, ülkenin güneybatısındaki yağışların artacağına ilişkin meteorolojik tahminlerden sonra Tahran’ın, sel tehdidi ile karşı karşıya kalan kasaba ve köyleri tahliye etmek için harekete geçtiğini bildirdi. Sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 70’e yükseldi.

İran Devlet Televizyonu, Süsengird ve Huzistan Eyaleti’ndeki 5 ilde yaşayan vatandaşların güvenli bölgelere tahliye edildiğini bildirdi.

Huzistan Valisi Gulam Rıza Şeriati yaptığı açıklamada, “Tahliye kararı çıkardık. Kadın ve çocukların tahliye edilmesini ancak gençlerin ve erkeklerin kurtarma operasyonlarında bize yardım etmeleri için kalmalarını istiyoruz” diye konuştu.

İran Devlet Televizyonu, Luristan Eyaleti’nde heyelan tehlikesi bulunan 7 köyün tahliye edileceğini açıkladı.

İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, İran Acil Servisler Başkanı Pir Huseyin Huleyfand, yaşanan sel felaketinde en az 70 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

19 Mart'tan bu yana meydana gelen şiddetli yağışlardan yaklaşık bin 900 kişi etkilendi.

Yardım kuruluşları, 86 bin kişinin acil durum merkezlerine başvurmasına neden olan selle mücadele etmeye devam ediyor.

Hükümet, vatandaşlara, özellikle selden etkilenen çiftçilere yardımların yapılacağını açıkladı.

Köyler sular altına kalmaya devam ederken hükümet, güney bölgelerinde daha fazla mobil tedavi birimi gönderildiğini açıkladı. Acil yardım helikopterleri son günlerde binden fazla kişiyi güvenli bölgelere taşıdı.
Kaynak : şarkul avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder