Video Foto Galeri Yazarlar
22.9.2017 - Cuma

Irak Hükümetinin Kerkük Halkına Baskılar Devam Ediyor

Okunma: 2951
IRAK 25 Ekim 2016 17:41
Videoyu Aç Irak Hükümetinin Kerkük Halkına Baskılar Devam Ediyor

Irak Müslüman Alimler Heyeti, hükümet güçlerinin Tamim muhafazasının merkezi Kerkük şehrinde Haviceli göçmen halka karşı işlediği ihlalleri ortaya çıkarttı. Bunun son haftalarda söz konusu şehirde emniyet çöküntüsünün ardından gerçekleştiğini vurguladı.

Irak Müslüman Alimler Heyeti, hükümet güçlerinin Tamim muhafazasının merkezi Kerkük şehrinde Haviceli göçmen halka karşı işlediği ihlalleri ortaya çıkarttı. Bunun son haftalarda söz konusu şehirde emniyet çöküntüsünün ardından gerçekleştiğini vurguladı.

Irak Müslüman Alimler Heyeti bünyesinde enformasyon görevi yürüten Kültür ve Basın Birimi tarafından yayınlanan basın açıklamasında şunlar ifade edildi: “21 Ekim Cuma günü, Kerkük şehrinin çeşitli mıntıkalarında bulunan hükümete ait karargâhlara ve merkezlere düzenlenen saldırılar ve bunun neticesi olarak yaşanan uzun süreli çatışmaların ardından emniyet kuvvetleri resmi ve gayri resmi teşkilatlarıyla Kerkük şehrinde yaşayan göçmen ailelere yönelik kötü uygulamalara başladı ve gayri hukuki alıkoymalar gerçekleştirdi. Özellikler bu uygulamaların baş hedefi; yakın vakitte evlerini terk etmiş, hiçbir hizmet prosedürün uygulanmadığı kamplara ve yerleşim bölgelerine göç etmiş Huveyceli göçmen ailelerdi.

HEYET yayınladığı basın açıklamasında hükümet kuvvetleri ve Kerkük şehrinde yerel güçlerin, Haviceli göçmen ailelerin aleyhinde ölçüsüz suçlamalarda bulunarak kampanya başlattığına dikkat çekerek “kent merkezine, IŞİD savaşçılarının onların aracılığıyla girdiğini iddia edecek kadar abes suçlamalarda bulunmuşlardır” ifadelerini kullandı.  Zikri geçen kuvvetler ve onlara eşlik eden mezhepçi milislerin, Vahid Haziran semtinde yer alan Tecaviz mıntıkasında göçmen ailelere ait evleri yıktığını belirterek Rahim Avah mıntıkasında göçmenlere ait kartlara hükümet kuvvetleri tarafından el konulduğunu kaydetti.

Haviceli göçmenlere yönelik gayri hukuki gözaltı operasyonları başlatıldığına vurgu yapılan açıklamada Huveyceli bir Kadı’nın evi hükümet kuvvetleri tarafından basıldığı ve evini bırakıp Kerkük şehrini terk etmesi istendiği açıklandı. Söz konusu açıklamada “Evlerini terk edip ev kiralamış göçmenlerin yaşadıkları mıntıkalardan çıkartılıp göçmen kamplarına sürülmeyle veya terk ettikleri evlerine tekrar gönderilmeyle tehdit edilmişlerdir.” ifadelerine yer verildi.

Irak Müslüman Alimler Heyeti tarafından yayınlanan açıklamanın sonunda şu ifadeler kullanıldı: “Hükümet kuvvetleri ve mezhepçi milisler tarafından gerçekleştirilen bu kötü uygulamalar, göçmen ailelerin kurban olması için bahane olarak kullanılıyor. Ki göçmen aileler iki konuda sıkıntı yaşamaktadır; göç mıntıkalarında ve daha önce göç etikleri mıntıkalarda.”

Kaynak : HEYET

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |