Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda 1 Amerikan askeri öldü

Okunma: 547
IRAK 11 Ağustos 2019 09:07
Videoyu Aç Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda 1 Amerikan askeri öldü

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon, Irak’ın kuzeyinde süren operasyonda dün bir Amerikan askerinin öldüğünü duyurdu.

KahveKitap
ABD öncülüğündeki koalisyonun komuta merkezinden yapılan açıklamada, Irak güvenlik güçlerinin ülkenin kuzeyinde düzenlediği operasyon sırasında beraberlerindeki bir Amerikan askerinin öldüğü belirtildi.

Açıklamda, “Planlanan operasyon sırasında Irak güvenlik güçlerinin Irak’ın Ninova vilayetinde bugün gerçekleştirdiği görev sırasında kendilerine planlanan operasyon kapsamında danışmanlık yapan ve refakat eden bir Amerikalı asker öldü” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada askerin ölümü ve gerçekleştirilen operasyon ile ilgili detaylara yer verilmedi.

ABD ve müttefiklerinden oluşan koalisyon güçleri 2014’ten bu yana Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı 'Özkararlılık Operasyonunu’ sürdürüyor. Bağdat’ın talebiyle Irak ordusuna destek sağlayan koalisyon güçleri, Suriye’deyse Şam’ın izni olmaksızın faaliyetlerini sürdürüyor.

Dün itibarıyla yayınlanan verilere göre her iki ülkede devam eden operasyonlar sırasında 17’si çatışmalarda olmak üzere 87 Amerikan asker ve sivil uzman öldü, 79 kişide yaralandı.

Kaynak : sputniknews tr

Haber var islah eder, haber var ifsad eder