Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2017 - Cuma

Irak Müslüman Alimler Heyeti Rohingya Müslümanları İçin Çağrı Yaptı

Okunma: 3446
ARAKAN 17 Kasım 2016 09:09
Videoyu Aç Irak Müslüman Alimler Heyeti Rohingya Müslümanları İçin Çağrı Yaptı

Irak Müslüman Alimler Heyeti, genel olarak bütün Müslümanları ve özel olarak hükümetleri, Müslümanları himaye etme noktasında daha ciddi ve etkili adımlar atmaya çağırdı.

Genel Sekreterlik tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kaynakların ve haber ajanslarının aktardığı bilgiye göre Myanmar’daki hükümet, ülkenin batı sahilinde yer alan Rakhine eyaletinin kuzeyinde geçtiğimiz 2 gün boyunca Rohingyalı Müslümanlardan en az 33 kişiyi katlettiği gibi onlarcasını tutukladı. Haber kaynakları, Myanmar ordusunun adı geçen eyalette Rohingya köylerine ateş açarak Cumartesi günü 8 kişiyi ve dün 25 kişiyi öldürdüğünü ilan ettiğini aktardı. Ayrıca ordunun, öldürdüğü kimselerin silahlı olduğu iddialarına yer verdi.

Myanmar ordusunun Cumartesi günü helikopterler kullanarak Rohingyalı yerleşim bölgelerine saldırı düzenlediğine dikkat çekilen söz konusu açıklamada, bu durumun yüzlerce Rohingyalı Müslüman aileyi, evlerini ve topraklarını terk etmeye mecbur bıraktığına vurgu yapıldı. Ordunun Müslümanları katlederken bahane olarak bunun silahlı grupları hedef alan tasfiye operasyonları olduğunu iddia ettiğinin altını çizerek aksine sosyal medyaya düşen videolar ve resimlerde öldürülenler arasında kadın ve çocuklar varlığına dikkat çekti.

Irak Müslüman Alimler Heyeti Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan açıklamada hükümetin vatandaş olarak kabul etmeye yanaşmadığı bir milyondan fazla Rohingyalı Müslümanın olduğunu bildirerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Myanmar devletinin vatandaş olarak itibar etmediği bir milyondan fazla Rohingyalı Müslüman Rakhine eyaletinde yaşamaktadır. Onlardan on binlercesi geçici kamplarda yaşamlarını sürdürmektedir. 2012 yılından beri Myanmar hükümeti tarafından düzenlenen tasfiye operasyonları Rohingyalı Müslümanları göçe zorlamıştır. Yaşam için gerekli en basit dinamiklerden mahrum bırakıldıkları gibi insan haklarından da mahrum bırakılması artık alışıla gelmiş bir durumdurMyanmar’da yaşayan Müslümanların geneli, ırkçı tutumlara maruz kalmaktadır. 1978 senesinden beri Burma Askeri Meclis gölgesinde söz konusu Müslümanlara karşı açık ihlaller işlenmektedir. Bu noktada uluslararası toplum herhangi ciddi bir adım atmamaktadır.”

Açıklamada hükümet ordusunun, bölgeye gazetecilerin veya yardım kuruluşlarının girişine engel olduğu ifade edilirken hükümet ve kuvvetlerinin, köy halkına karşı tahrip ve idamlarla suçlandığını belirtti. Söz konusu hükümetin kanun kalkanı ardına saklanarak tasfiye operasyonları düzenlediğine vurgu yapıldı.

Irak Müslüman Alimler Heyeti Genel Sekreterliği tarafından yayınlanan açıklamanın sonunda Myanmar hükümetinin işlediği insanlık suçlarını şiddetli bir şekilde kınadı ve özgür basın mensuplarının üzerine çok görev düştüğünü bir kez daha hatırlattı: “Irak Müslüman Alimler Heyeti, uzun zamandan beri etnik temizlik suçlarına kadar genişleyen Myanmar’daki Müslümanların maruz kaldıklarını şiddetli bir şekilde kınamaktadır. Yine Irak Müslüman Alimler Heyeti, işlenen bu suçları ve ihlalleri kamuoyuna yansıtmada gazetecilere basın mensuplarına büyük bir göre düştüğünü hatırlatır. Dünyanın her bir köşesinde özellikle Rohingya’da Müslümanların hedef alınan kurbanlar olduğunu açıklamaları gerekmektedir. Saptırmaya çalışan basın organlarının diledikleri gibi tasvir etmelerine izin verilmemelidir.”

 

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |