Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

Irak'ta 'güvenlik gücü' bilmecesi: PKK da istihdam edilecek

Okunma: 1333
IRAK 3 Nisan 2018 15:53
Videoyu Aç Irak'ta 'güvenlik gücü' bilmecesi: PKK da istihdam edilecek

Irak'ta bir süredir devam eden 'resmileştirme' gereğince şu ana kadar Şii lider Sadr'a bağlı milis güçler ve İran destekli Şii milis güç Haşd-i Şabi orduya dahil edilmişti. Şimdi ise bu istihdamın PKK'yı da kapsayacağı iddia edildi.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekâtı'ndan sonra operasyon sinyali verdiği Menbiç ve Sincar'daki PKK varlığının bitirilmesi için ABD ve Irak'la diplomatik görüşmeler sürerken sahada kritik gelişmeler yaşanıyor. Örgütün hangi isim altında olursa olsun Sincar'dan çekilmesini şart koşan Ankara en üst düzeyde operasyon kararlılığı gösterirken, Irak yönetimi bölgeye asker sevk ettikten sonra terör örgütünün Sincar'dan çekildiği iddiası ortaya atıldı. Ancak bu iddianın da örgütün bir kurgusu olduğu ortaya çıktı.

400 PKK'LI AYRILDI

Karar'ın haberine göre bölge kaynakları, Sincar'dan ayrılan PKK'lı grubun 400 teröristen oluştuğunu ve bunların Suriye ile Kandil'e hareket ettiklerini anlattı.

PKK'nın Suriye'deki YPG ve SDG gibi Şengal (Sincar) Savunma Birlikleri (YBŞ), Kadın Direniş Birlikleri (YBJ) olarak kentteki varlığını devam ettirdiğini vurgulayan kaynaklar, dış kamuoyuna da ‘çekildik' propagandası yapıldığını aktardı.


BAĞDAT 'YEREL GÜÇ' ADIYLA RESMİYET KAZANDIRIYOR

Bağdat yönetiminin ise bölgeye asker sevk ettikten sonra terör örgütünü kenti terk etmeye zorlamak yerine YBŞ ve YBJ adı altında faaliyet gösteren teröristleri ‘yerel güç' olarak bölgede konuşlandırmayı amaçladığı belirtildi. Bölgenin Şii milis gücü Haşd-i Şabi ile Irak ordusu denetiminde olacağını belirten kaynaklar, Sincar'da sözde ‘yerel güç' olarak kalacak YBŞ/YBJ'li teröristlerin Bağdat merkezi hükümeti tarafından maaşa bağlanacağı bilgisini de verdi.

MİLİS GÜÇLER IRAK ORDUSUNA DAHİL EDİLECEK

ABD'nin işgali sırasında lağvedilen Irak ordusu 2014 yılında IŞİD ile karşılaştığında da zaafiyet göstermiş ve çoğu bölgede askerler, üniforma ve silahlarını bırakarak kaçmıştı. Halen orduyu ayağa kaldırmaya çalışan Bağdat ise 4 yıllık süreçte IŞİD ile mücadele gerekçesiyle Irak'ta bulunan birçok milis grubu orduya dahil etmeyi planlıyor. Bu kapsamda yakın zamanda İran destekli Şii milis gücü Haşd-i Şabi'ye resmi statü verilen bir yasa Irak Meclisi'nde kabul edilmişti. Bunun ile Haşd-i Şabi resmen Irak ordusuna dahil edilmişti. Kararnameye göre, ordu mensuplarının sahip olduğu birçok haktan yararlanabilecek olan Haşd-i Şabi üyeleri, ordu mensuplarıyla aynı maaşları alacak, askeri hizmetler açısından aynı yasalara tabi tutulacak ve askeri enstitüler ile kolejlere girebilecek.

Öte yandan Iraklı Şii lider Mukteda es-Sadr'a bağlı Sereya Selam (Barış Tugayları) milis güçleri de yerel güçlerle güvenliği sağlayacak. Bu bölgelerin ilk etapta Tuzhurmatu, Dakuk ve Amirli bölgelerinden oluşacağı belirtilmişti.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder