Video Foto Galeri Yazarlar
27.2.2020 - Perşembe

Irak’ta intihar vakalarında endişe verici artış

IRAK 27 Nisan 2019 13:39
Videoyu Aç Irak’ta intihar vakalarında endişe verici artış

Irak’ın güneyindeki Maysan kentinde birkaç gün önce bir genç düğünü sırasında intihar etti. Ondan önce de bir başka şahıs Bağdat'ın merkezindeki hükümet binasından çıktıktan sonra kendini vurarak intihar etti.

İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Ofisi, yılın başından bu yana Irak’ın birçok şehrinde 131'den fazla intihar vakası meydana geldiğini bildirdi.

Ardından artan intihar vakalarını önlemek için köprülere bariyer yerleştirme teklifi yapıldı. Zira intihara vatandaşlar, polis ya da bölgeden geçenler tarafından müdahale edilemeden intihar ediyor.

Irak Yüksek İnsan Hakları Komisyonu üyesi Dr. Fadıl el-Garavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hemen hemen tüm illerde görülen intiharlar büyük bir toplumsal tehlike haline geldi. Bu olay ciddi tedavi gerektiriyor. İntiharın sebepleri gözden geçirilmeli. Bizim tarafımızdan teşhis edilen sebeplerin çoğu bir dizi duygusal ve psikolojik hayal kırıklığı ile gelecek kaybı ve boşluğu duygusu olduğu yönünde. İntihar edenlerin toplum içinde başarılı olmak için fırsatları yoktu. İntihar vakalarının şehirlerde kırsal alanlardan daha sık görüldüğünü ve kadınlar arasında intiharların erkeklere göre daha fazla olduğunu tespit ettik. Şu an bile elimizde beş intihar vakası mevcut. En sık başvurulan yöntemler arasında ateşli silah kullanma, kendini yakma, asma, zehirlenme ve boğulma var.”

İnsan Hakları Komisyonu üyesi Dr.Enes el-Azavi de konuya dair Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İstatistikler ilden ile değişiyor. 2018’de sadece Bağdat’taki intiharların sayısı 116 olarak tespit edildi. Bu yılın ilk çeyreğinde illerdeki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ofisleri tarafından izlenen intiharlar vakaları 131’i buldu. En fazla vakalar Kerbala’da (20), Basra (19) ve Kerkük’te (15) yaşandı.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM