Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

Irak'taki ABD hedeflerine 4.kez roket saldırısı düzenlendi, 3 yaralı

Okunma: 1331
IRAK 20 Haziran 2019 12:17
Videoyu Aç Irak'taki ABD hedeflerine 4.kez roket saldırısı düzenlendi, 3 yaralı

Irak'ta Basra yakınlarında bir rafineriye roket saldırısı düzenlendi.

KahveKitap

Saldırıda 3 kişi yaralandı, rafineri güvenlik nedeniyle boşaltıldı. Saldırıların arkasında İran destekli grupların olduğu iddia edildi.

Aralarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) menşeli petrol devi ExxonMobil'in de bulunduğu yabancı petrol şirketleri tarafından yönetilen rafinerilerin olduğu bölgeye yapılan saldırı ile bölgede son bir hafta içinde yaşanan roket saldırıların sayısı 4'e yükseldi.

Iraklı bir güvenlik kaynağı, saldırıların arkasında İran destekli grupların olduğunu iddia etti.

"Kaynaklarımıza göre roketi fırlatan ekip birden fazla gruptan oluşuyor ve füze fırlatma konusunda iyi eğitilmiş durumdalar" ifadesinde bulunan yetkili, Basra'daki ABD konsolosluğunun hedef alınabileceği hakkında istihbarat alınması nedeniyle roketin petrol sahasına isabet etmesinin kendileri için sürpriz olduğunu söyledi.

Bağdat ve Musul yakınlarındaki ABD kuvvetlerinin bulunduğu askeri üs veya yakınlarına son bir hafta içinde 3 roketli saldırı düzenlenmiş, ancak can kaybı ve büyük hasar oluşmamıştı. 4 saldırıyı da henüz üstlenen olmadı.

Basra yakınlarındaki Zubair kasabası Belediye Başkanı Abbas Maher ise İran destekli grupların ABD’ye mesaj göndermek amacıyla özellikle ExxonMobil'i hedef aldıklarını savundu.

Trump yönetiminin 2015 İran Nükleer Anlaşması'nda çekilmesi ile gerilen ABD-İran ilişkileri, Körfez bölgesinde iki petrol tankerinin vurulması başka bir boyuta taşınmış, ABD Savunma Bakanlığı Orta Doğu'ya ilave bin asker gönderme kararı almıştı.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder