Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

Irak'taki İran destekli silahlı gruplar, ABD’ye karşı yüksek alarma geçti

Okunma: 2207
IRAK 10 Mayıs 2019 14:30
Videoyu Aç Irak'taki İran destekli silahlı gruplar, ABD’ye karşı yüksek alarma geçti

ABD ile İran arasında tansiyon yükselirken; Irak’taki Şii gruplarının ise herhangi bir saldırıya karşı ‘yüksek alarma’ geçtiği açıklandı.

KahveKitap

Arab News'e açıklama yapan Şii silahlı grupların komutanları, İran'ın desteklediği Irak silahlı gruplarının, ABD'nin Tahran ve Washington arasındaki artan gerilim karşısında herhangi bir saldırıya karşı yüksek alarma geçtiğini açıkladılar.

Ancak, önde gelen Şii silahlı grupların komutanları Arab News'e, Irak'taki ABD birliklerini veya tesislerini hedef alma emri almadıklarını ve emirlerinin “tamamen hazırlıklı olmak ve azami kısıtlama uygulamak” olduğunu söyledi.

BARIŞ VE SAVAŞA HAZIRIZ

Başka bir Şii komutan da, “Direniş hizipleri hem seçenekler, hem barış hem savaş için aynı seviyede hazır. Tamamen hazırız ve ne olacağını görmek için bekliyoruz. Bir sonraki yönümüze Irak'ın çıkarları karar verecek” dedi.

İran'ın en büyük yanlısı Şii silahlı fraksiyonu olan Badr Örgütü'ndeki bir komutan ise, Arab News'e, İran'ın ABD'nin Irak'taki çıkarlarını hedef alması için hiçbir emir verilmediğini ancak “hazır olmaları ve beklediklerini” söyledi.

Kaynak : TimeTurk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder