Video Foto Galeri Yazarlar
21.10.2017 - Cumartesi

Iraklı Albaydan Musul itirafı: Bir kabusa dönüşüyor

Okunma: 7868
IRAK 11 Kasım 2016 06:38
Videoyu Aç Iraklı Albaydan Musul itirafı: Bir kabusa dönüşüyor

Iraklı Albaydan Musul itirafı: Bir kabusa dönüşüyor

Irak ordusunun Musul’un kırsal kesimlerinden kente girmesinin üzerinden bir hafta geçti. Ancak ordu, ilk etapta kentin içinde ele geçirdiği bazı bölgeleri kaybetti, diğer kısmı ise elinde zor tutmakta zorlanıyor.

Reuters'in haberine göre Irak'ta 17 Ekim'de operasyon başlatılan savaşta Musul'da mezhepçi milisler ilerleme sağlayamadığı gibi aldığı bölgeleri de elde tutmakta zorlanıyor.

Iraklı yetkililer, İŞİD mensuplarının tünelleri kullanarak sürpriz saldırılar düzenlediğini söyledi.

Reuters’e konuşan Irak ordusundan bir Albay, Musul’daki durumu 'Kâbus' olarak niteledi.

Basına açıklama yapma yetkisinin bulunmadığı için adını vermeyen albay, görevli olduğu Musul’un içine giren 9’uncu zırhlı tümenin zor durumda olduğunu anlattı.

"ORDUNUN ŞEHİR SAVAŞI EĞİTİMİ YOK"

Karşılarındaki düşmanın iyi talimli, mobil ve korkunç efektif olduğunu söyleyen Iraklı yetkili, ordu askerlerinin şehir savaşı eğitiminin olmadığını, sivil yerleşim alanlarının içine girildiği için tanklarının işlevsiz hale geldiğini ifade etti.

Ancak bu güçler, ele geçirdiği bu alanları korumak konusunda sıkıntı çekiyor. Çünkü İŞİD, art arda karşı saldırılar düzenliyor. Kentin altında kazdığı kilometrelerce uzunluğunda tünel ağını, keskin nişancıları ve canlı bombaları yoğun bir şekilde kullanıyor.

"GECE SALDIRILARI ASKERLERİN SİNİRİNİ BOZDU"

İŞİDin özellikle gece saatlerinde düzenlediği saldırıların, Irak ordusu askerlerini yorgun ve sinirleri yıpranmış hale getirdiğini söyleyen albay "Biz zırhlı bir tugayız. Tanklar olmadan ve şehir savaşı eğitimi olmayan askerlerle savaşıyoruz. Bu bizi zor durumda bırakıyor." dedi.

Bir yıl önce Tikrit savaşına da katıldıklarını anlatan albay, orada kentin içine girmediklerini, sadece kentin sınırlarını dışarıdan koruduklarını ifade etti. 

"Musul’da, yerleşim alanları içine girmek, sokakları taramak, evleri IŞİDlilerden temizlemek ve sivillerle ilgilenmek zorundayız. Korkarım ki bu iş bizim için çok zor"

"BİR GÜNDE İKİ TANK VE BİR ZIRHLI ARAÇ KAYBETTİK"

Sadece Salı gününde yaşanan çatışmalarda iki T-72 tankı ve bir zırhlı aracı kaybettiğini anlatan subay, "Bir kâbusa dönüşüyor ve bu askerlerimizin sinirlerini bozuyor" ifadesini kullandı.

"DÜNYANIN EN ZOR ŞEHİR SAVAŞINI YÜRÜTÜYORUZ"

Pazar günü konuşma yapan terörle mücadele teşkilatı Sözcüsü Sabah Numan, yerleşim alanlardaki savaş konusunda eğitimi olan terörle mücadele timleri için bile Musul’daki savaşın kolay olmadığını söylemişti. Iraklı yetkili, "Dünyadaki en zor şehir savaşını yürütüyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Geçen hafta, İŞİD Lideri Ebu Bekir Bağdadi’ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlamıştı. Bağdadi, 2014’te Hilafeti ilan ettiği yer olan Musul’daki mensuplarına seslenmişti ve direnme çağrısınında bulunmuştu.

"İŞİD şimdi gerçekten savaşıyor" diyen Haşimi, örgütün Dicle nehrinin sağında kalan Musul’un yarısında, 70 kilometre uzunluğunda bir tünel ağı kazdığını söyledi.

İŞİD'in bu tünelleri kullanarak ordunun savunma gücünün en düşük olduğu sabah saat 2 ile güneşin doğması arasında sürpriz saldırılar düzenlediğini söyleyen Haşimi, "Bu tip sürprizlere hazırlıklı değiller. Tüneller, verdiğimiz en büyük kayıpların arkasındaki neden" ifadesini kullandı.

"GECE İŞİD, SABAH MEZHEPÇİ MİLİSLER"

Irak ordusunun Musul’da sadece iki semti tamamen kontrol ettiğini, girdiği diğer beş semtte çatışmaların hâlâ devam ettiğini söyleyen Haşimi, mezhepçi ordu bazı bölgelerden geceleri çekilmek zorunda kaldığını, sabah ise tekrar o bölgelere denetim sağladığını anlattı.

Tankların dar yerleşim alanlarında işlevselliğini kaybetmesiyle Irak ordusu ABD ordusundan Apache helikopter desteği istemişti. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Pazartesi günü Apache’lerle ilgili "Zor olmasını beklediğimiz bu savaşta kullanılmaya devam edilecek" açıklamasını yağmıştı.

 

Kaynak : Reuters

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |