Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

İran: ABD İHA'sını vurmadan önce defalarca uyardık

Okunma: 317
İRAN 23 Haziran 2019 10:33
Videoyu Aç İran: ABD İHA'sını vurmadan önce defalarca uyardık

İran'dan gelen bir açıklamada vurulan ABD İHA'sının uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü iddiası bir kez daha yalanlandı ve 'ABD İHA'sını vurmadan önce uyardık' denildi.

KahveKitap

ABD'den gelen İran'ı vurma eşiğine geldiği ve sonrasında vazgeçtiği ardından bu emrin hiç verilmediğine ilişkin karmaşık açıklamaları tansiyonu düşürmek için "Trump tarzı" bir hamle olduğu değerlendirilirken, İran'dan konuya ilişkin net hamleler gelmeye devam ediyor.

Vurulan ABD İHA'sının yanında bir de uçak olduğu ve bu uçağın vurulmadığı açıklamasının ardından Tahran yönetimi dün İHA'nın düşen parçalarını sergilemişti.

Bugün de İHA'nın vurulmadan önce defalarca uyarıldığı belirtildi.

BİRKAÇ KEZ UYARDIK

Fars News İngilizce'nin aktardığına göre Khatam El Anbia Hava Savunma Üssü Başsavcı General Qader Rahimzadeh, İHA'nın vurulmadan önce birkaç kez uyarıldığını açıkladı.

NELER YAŞANDI?

İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), önceki gün Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.

1_90

2_92

3_78


TRUMP: 10 DAKİKA KALA SALDIRIYI DURDURDUM

Sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'da 3 farklı yere saldırı düzenleyeceklerini, ancak 150 kişinin hayatını kaybedebileceği bilgisini alınca saldırıdan 10 dakika önce vazgeçtiklerini açıkladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklama ile dün "İran'a bir hava saldırısı düzenleme konusunda karar verip son anda vazgeçtikleri" konusunu doğruladı.

ÇELİŞKİLİ AÇIKLAMALARI

Trump, Amerikan NBC kanalına verdiği mülakatta, dün İran ile ilgili olarak yapılan toplantıda hava saldırısı için nihai onayı vermediğini açıkladı.

Saldırıya ilişkin tüm hazırlıkların yapıldığını anlatan Trump, bununla birlikte son onayı vermediğini, "Son ana kadar yeşil ışık yakılmamıştı çünkü işler değişebiliyor" sözleriyle dile getirdi.

Trump ayrıca, o esnada İran'a ait bazı hedeflere yönelik saldırı için havada uçakların hazır olup olmadığı şeklindeki soruya ise "Hayır fakat hemen bunu yapabilirlerdi, ayrıca işler geri dönemeyeceğiniz noktaya varabilirdi" değerlendirmesini yaptı.

Trump ayrıca, söz konusu saldırıda muhtemelen kaç kişinin ölebileceğini sorduğunu, "150 civarında" cevabını alınca kararından vazgeçtiğini bir kez daha ifade etti.

SALDIRI İDDİASI DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GETİRİLMİŞTİ

Trump ayrıca önceki ABD Başkanı Barack Obama döneminde ABD'nin çok kötü bir anlaşma yaparak İran'a 150 milyar dolarlık bir alan açtığını ve bu anlaşmayla İran'a "nükleer silah edinme" yolunun açıldığını öne sürdü.

İran'ın buna karşılık teşekkür etmesi gerekirken "Amerika'ya ölüm" sloganları atmaya devam ettiğini savunan Trump, "Kongrede dahi henüz imzalanmamış olan anlaşmayı iptal ettim ve (İran'a) yaptırımlar getirdim. Bugün İran, benim başkan olduğum güne göre Ortadoğu'da çok daha zayıf durumda."

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı dün geceki haberinde, ABD Başkanı Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiğini iddia etmişti.

Haberde Trump'ın iptal kararını, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a rağmen aldığı iddia edilmişti.

Kaynak : TimeTurk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder