Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

İran: ABD’nin herhangi bir tehdidine karşılık vereceğiz

Okunma: 508
İRAN 22 Haziran 2019 14:50
Videoyu Aç İran: ABD’nin herhangi bir tehdidine karşılık vereceğiz

İran tarafından bugün yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ın İHA düşürülmesine misilleme olarak İran hedeflerine yönelik saldırıdan vazgeçtiğini açıklaması sonrası ‘ABD’nin herhangi bir tehdidine karşılık cevap vereceğiz’ ifadeleri yer aldı.

KahveKitap
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Tasnim haber ajansında yayınlanan açıklamalarında, “İran topraklarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz. İran, ABD’nin herhangi bir saldırganlığı veya tehdidine karşı koyacak” dedi.

Musevi, ayrıca “ABD yetkililerin vereceği herhangi bir karardan bağımsız olarak, İran topraklarının ihlal edilmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD ve İran arasındaki gerginlik İran’ın ABD’nin insansız hava aracını düşürmesiyle tırmandı. Bu olayın ardından Trump, ABD-İran ilişkilerinin yeni bir aşamaya girdiği açıklamasında bulundu.

Trump dün yaptığı açıklamada, "Pazartesi günü uluslararası sularda seyreden insansız hava aracını düşürdüler. Sersemledik ve misilleme yapmak için yüklendik, 3 noktaya misilleme yapmamız halinde kaç kişinin öleceğini sordum. Bir generalden 150 kişi cevabı geldi. Saldırı yapılmasından 10 dakika önce, saldırıyı durdurdum. Orantılı bir şekilde insansız bir hava aracını düşürmeyi düşündüm. Çok acelem vardı. Ordumuz bugün kadar üretilenlerin en iyisini yeniden üretir ve hareket hazırlar. Yaptırımlar acıtıyor ve buna dün gece daha fazlası eklendi. İran, asla, ne ABD’ye ne de dünyaya karşı nükleer silaha sahip olamaz!" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan ABD’nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook, Tahran rejiminin bölgede tansiyonu artırmaya ve bölgeyi istikrarsızlaştırmaya devam ettiği sürece kendileriyle girişilecek herhangi bir diyalog sürecinin boşuna olduğunu söyledi.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder